Park na Wyspie w Pile

Park na Wyspie to park miejski położony w centrum Piły, na rozległej wyspie między dwoma ramionami Gwdy. Jego powierzchnia wynosi ok. 10 ha.

Park został urządzony w latach 1976-1978 na bagnistej wyspie zwanej Gardoliną lub Gardolinką. Na wyspę nawieziono ponad 200 m³ ziemi, później zniwelowanej i odpowiednio ukształtowanej. Zlikwidowano znajdujące się po wschodniej stronie wyspy jaz młyński oraz kanał wyrównujący.

Nasadzono wiele okazów drzew i krzewów ozdobnych. Prócz tego planowano stworzenie na terenie parku tarasu widokowego z rosarium, ogrodu japońskiego oraz ustawienie rzeźb plenerowych - zamiary te nie zostały jednak zrealizowane. Obecnie planowane jest utworzenie kolejnych terenów parkowo-rekreacyjnych na północ od Wyspy, w dolinie Gwdy.

Południową część parku zajmuje rozległy plac z fontanną i krytą estradą. Latem są tu urządzane koncerty i festyny.

W środkowej części wyspy położony jest wybudowany w latach 90. ogród jordanowski z elementami wykonanymi z drewna, zwany "wioską indiańską".

W północno-zachodniej części parku znajduje się niewielki ogrodzony staw z dwiema wyspami, zasilany wodami Gwdy. Gniazdują tu liczne gatunki ptactwa wodnego. Wyspa jest połączona z lądem trzema betonowymi kładkami.

 

Źródło:

www.miasteria.pl

www.wikipedia.pl

Mapa: Park na Wyspie w Pile

Współrzędne goegraficzne:
Szerokość geograficzna: 53.1511560702336
Długość geograficzna: 16.7405891418457

Galeria

  Jeszcze nie dodano załączników. Możesz dodać załączniki po zalogowaniu się.

Wyszukiwarka

Wyszukiwarka


Kontakt

(to jest kontakt w sprawie tej strony internetowej, a nie kontakt do zarządcy parku) 

Nazwa organizacji
Ośrodek Działań Ekologicznych "Źródła"
Adres organizacji
90-602 Łódź, ul. Zielona 27
Telefon do organizacji
42 632 8118
Adres www organizacji
www.zrodla.org

 
 


Newsletter

wpisz swój e-mail aby otrzymywać informacje o naszych działaniach

Wyślij© 2010 Ośrodek Działań Ekologicznych "Źródła" | Dzień Pustej Klasy | PITy 2020 | zielone szkoły | oszczędzajmy wodę | edukacja globalna | Kalendarz świąt ekologicznych