Stawy Jana w Łodzi (MOSIR)

Położenie: ul. Rzgowska, Paradna, Kosynierów Gdyńskich

Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Łodzi jest obecnie gospodarzem terenu i użytkownikiem zabytkowego dworu na Chojnach. Dwór z położonym na południe od niego parkiem znajduje się przy drodze wylotowej z miasta prowadzącej do Piotrkowa. Położony jest między ulicą Rzgowską, Kosynierów Gdyńskich i Paradną. W południowej części parku w dolinie rzeki Olechówki leży staw Jana, przy którym znajdują się plaże i wypożyczalnia kajaków. Park pocięty nieregularnym układem ścieżek jest nierównomiernie zadrzewiony i posiada rozległe trawniki. Wśród drzew pięć jest szczególnie cennych. Są to jesion wyniosły i cztery lipy drobnolistne w wieku 160 – 180 lat.

W północnej części parku znajduje się dwór frontem zwrócony na południe. Od ulicy Rzgowskiej prowadzi do niego aleja drzew. Na jej przedłużeniu po przeciwnej stronie ulicy wznosi się neogotycki kościół pw. św. Wojciecha. Za dworem przy ulicy Kosynierów Gdyńskich w dawnym ogrodzie usytuowano domki campingowe oraz pole biwakowe. Zabudowania folwarczne położone na zachód i południowy-zachód od dworu, nie zachowały się. W zachodniej części parku znajduje się brodzik dla dzieci, a także obiekty sportowe: boisko do siatkówki i siatkówki plażowej. Od zachodu z parkiem sąsiaduje Chojeński Klub Sportowy.

Historia

Dwór wybudowany został pod koniec XVIII wieku przez Benedykta Górskiego. Jest to niewielki parterowy budynek wzniesiony z bali modrzewiowych o konstrukcji zrębowej, otynkowany. Pokryty jest dachem gontowym, łamanym, polskim.

Ostatnim właścicielem folwarku chojeńskiego był Franciszek Zimmerman. Po wojnie majątek upaństwowiono i włączono w granice Łodzi. Park z dworem przekształcono w ośrodek wypoczynkowo-rekreacyjny nazywany „Stawami Jana”. Obecnie istnieje tylko jeden staw, drugi, po którym pozostało tylko zagłębienie terenu, leży na zachód od parku przy Chojeńskim Klubie Sportowym. Powierzchnia parku wynosi 18,34 ha, w tym staw 4,3 ha.

Jak należy przypuszczać, nazwa „Stawy Jana” wzięła się od Jana Mulinowicza, który, jak głosi legenda na początku XVII wieku po stracie rodziców, wypędzony ze swego mieszkania siedział zapłakany przy drodze prowadzącej do Piotrkowa. Sierotą zaopiekowało się przejeżdżające traktem małżeństwo z Krakowa. Po ich śmierci Janek stał się właścicielem znacznego majątku. W miejscu, w którym spotkał swych dobrodziejów, postawił w 1634 roku kolumnę z szarego marmuru na prostokątnym piedestale o łącznej wysokości około 8 metrów. Kolumna zniszczona przez Niemców w 1939 roku była prawdopodobnie najstarszym pomnikiem w Polsce. Po wojnie w tym miejscu przy ulicy Kolumny postawiono postument z figurą Chrystusa. Z inicjatywy Jana Mulinowicza i za jego pieniądze w 1643 r. dokonano renowacji kościoła pw. św. Wojciecha. W skarbcu kościelnym przechowywane są ofiarowane przez niego pozłacany kielich mszalny z 1628 r. i srebrna monstrancja z 1638 r.

Autorzy

Opracował: Piotr Wierciński

Galeria

  Jeszcze nie dodano załączników. Możesz dodać załączniki po zalogowaniu się.

Wyszukiwarka

Wyszukiwarka


Kontakt

(to jest kontakt w sprawie tej strony internetowej, a nie kontakt do zarządcy parku) 

Nazwa organizacji
Ośrodek Działań Ekologicznych "Źródła"
Adres organizacji
90-602 Łódź, ul. Zielona 27
Telefon do organizacji
42 632 8118
Adres www organizacji
www.zrodla.org

 
 


Newsletter

wpisz swój e-mail aby otrzymywać informacje o naszych działaniach

Wyślij© 2010 Ośrodek Działań Ekologicznych "Źródła" | Dzień Pustej Klasy | zielone szkoły | oszczędzajmy wodę | edukacja globalna | Kalendarz świąt ekologicznych