Stary Ogród w Radomiu

Województwo: mazowieckie

Powiat: radomski

Stary Ogród w Radomiu położony jest w dolinie rzeki Mlecznej, pomiędzy ulicami Nowospacerową, Mireckiego i Wernera.

Historia

Stary Ogród to pierwszy publiczny park miejski w Radomiu. Powstał w 1820 roku w ramach porządkowania miasta, na terenach należących swego czasu do nieistniejącego już kościoła szpitalnego św. Ducha. Zwany był wówczas Ogrodem Spacerowym.

Park był zaprojektowany na podstawie wzorów angielskich, z alejami promienistym w układzie barokowym, z licznymi ścieżkami oraz akcentami widokowymi. Park został podzielony na dwie części. Jedną z nich stanowił sad. Pozyskany dochód z sadu miał być przeznaczony na utrzymanie parku.
W latach 1885 i 1899 w ogrodzie odbywały się wystawy rolno-przemysłowe. W międzywojniu mieścił się tutaj tor kolarski. Przed II wojną światową w parku odbywały się liczne  koncerty, zabawy i uroczystości. Podczas wojny i w czasach powojennych park został zdewastowany. Później obiekt odbudowano. Na części dawnego założenia parkowego wybudowano węzeł komunikacyjny u skrzyżowaniu ulicy Mireckiego i ulicy Mikołaja Reja, a sam park wydłużono w kierunku północnym. Powstał zupełnie nowy układ alejek, nie mający już nic wspólnego z dawnym Starym Ogrodem.

Nazwę Starego Ogrodu zyskał po powstaniu  w połowie XIX w. Nowego Ogrodu, obecnego Parku Kościuszki.
W parku znajdują się: pomnik ks. Romana Kotlarza i dąb Jana Pawła II.

Przyroda

Pierwotnie dominowały tu jesiony, klony lipy. Dziś wśród drzew przeważają topole, klony, wiązy, jesiony, kasztanowce i robinie. Wśród krzewów dominują  jaśminowiec, śnieguliczka i bez czarny.

Oczko wodne w parku Stary Ogród - W 2004 roku w miejscu niewielkiego zagłębienia (cieszącego się popularnością zimą wśród amatorów jazdy na sankach i nartach) pozostałego po wspomnianym torze kolarskim, powstał staw. Oczko wodne miało być miłym miejscem odpoczynku i rekreacji, jednak po kilku miesiącach od zakończenia inwestycji okazało się, że stan czystości wody pozostawia wiele do życzenia. Obecnie staw jest nadal zanieczyszczony.

Teren parku objęty został ochroną konserwatorską w 1983 r. nr rej. 211/A/83

Autorzy

Na podstawie źródeł: wikipedia.org.pl i www.radom.pl
 

Galeria

  Jeszcze nie dodano załączników. Możesz dodać załączniki po zalogowaniu się.

Wyszukiwarka

Wyszukiwarka


Kontakt

(to jest kontakt w sprawie tej strony internetowej, a nie kontakt do zarządcy parku) 

Nazwa organizacji
Ośrodek Działań Ekologicznych "Źródła"
Adres organizacji
90-602 Łódź, ul. Zielona 27
Telefon do organizacji
42 632 8118
Adres www organizacji
www.zrodla.org

 
 


Newsletter

wpisz swój e-mail aby otrzymywać informacje o naszych działaniach

Wyślij© 2010 Ośrodek Działań Ekologicznych "Źródła" | Dzień Pustej Klasy | zielone szkoły | oszczędzajmy wodę | edukacja globalna | Kalendarz świąt ekologicznych