Planty w Toruniu

Toruńskie Planty zlokalizowane są w okolicach Pl. Rapackiego (m.in. Dolina Marzeń, okolice Bramy Starotoruńskiej - alpinarium), ul. Chopina, wzdłuż Al. Jana Pawła II, Park Etnograficzny. Zespół tych parków i zieleńców otacza zespół staromiejski od strony zachodniej i północnej.

Planty powstały w okresie międzywojennym. Autorem planów zagospodarowania tego terenu był architekt miejski, Ignacy Tłoczek. Częściowo znajdują się na bastionie dawnych barokowych fortyfikacji miejskich.

Przyroda

Wzdłuż Al. Jana Pawła II znajdują się rzadkie okazy, m.in. jedyny w Toruniu krzew woskownicy europejskiej, ponadto miłorzęby japońskie, cisy, różne gatunki i odmiany świerków, jodeł, kosodrzewiny, a wzdłuż ul. Chopina jarząby szwedzkie, pigwy japońskie i głogi, przy Harmonijce żywotnikowiec japoński.

Stok wzgórza, opadającego od północnego-zachodu w stronę Pl. Rapackiego to pierwotna wydma, zmieniona częściowo w trakcie budowy XVII-wiecznych fortyfikacji.

Informacje dodatkowe

W parku odnaleźć można wiele pomników. Niektóre z nich to: pomnik Piłsudskiego, żołnierzy AK, ofiar stalinizmu, pomordowanych przez hitlerowców, Moniuszki, czy Łaszewskiego.

„W południowo-zachodnich krańcach tego obszaru, na rogu alei 500-lecia Torunia i ul. Bydgoskiej, w sąsiedztwie hotelu Kosmos stoi rzecz osobliwa. Jest to tzw. grzybek - drewniany obiekt charakterystyczny dla architektury parkowej, pochodzi z 1843 roku, popularną nazwę wziął od swojej sylwety. Z miejscem jego ustawienia wiążą się legendy: jedna o Tuba Dei (rzekomo z miejsca, w którym teraz grzybek stoi ustawiono pochylnię aż do wieży Katedry Świętojańskiej, po której 12 wołów wciągało na wieżę 7-tonowy dzwon Tuba Dei w roku 1500), a druga mówi, że jego powstanie zawdzięczać należy Napoleonowi; rzekomo pod nim właśnie wódz jadł obiad w czasie wizyty w Toruniu i wyprawy na Moskwę w 1812 roku.” [www.turystyka.torun.pl]

Autor

Na podstawie opisów pochodzących ze strony www.turystyka.torun.pl
 

Galeria

  Jeszcze nie dodano załączników. Możesz dodać załączniki po zalogowaniu się.

Wyszukiwarka

Wyszukiwarka


Kontakt

(to jest kontakt w sprawie tej strony internetowej, a nie kontakt do zarządcy parku) 

Nazwa organizacji
Ośrodek Działań Ekologicznych "Źródła"
Adres organizacji
90-602 Łódź, ul. Zielona 27
Telefon do organizacji
42 632 8118
Adres www organizacji
www.zrodla.org

 
 


Newsletter

wpisz swój e-mail aby otrzymywać informacje o naszych działaniach

Wyślij© 2010 Ośrodek Działań Ekologicznych "Źródła" | Dzień Pustej Klasy | zielone szkoły | oszczędzajmy wodę | edukacja globalna | Kalendarz świąt ekologicznych