Park Włókniarzy w Bielsku-Białej

Park Włókniarzy w Bielsku-Białej znajduje się w centrum Bielska-Białej, na Żywieckim Przedmieściu, pomiędzy ul. Partyzantów, 1 Maja, Leszczyńską i rzeką Białą. Park powstał w 1899r. jako Planty Blichowe (Blich to druga nazwa Żywieckiego Przedmieścia). Obecną nazwę nadano w okresie powojennym.

Północna część parku przechodzi w plac Adama Mickiewicza, który od II połowy XIX wieku aż po lata 70. XX wieku był miejscem, w którym odbywały się wiece i inne wydarzenia masowe. Do historii przeszła m.in. trzytysięczna demonstracja młodzieżowa w marcu 1968r.

W 1928 r. wzniesiono pomnik Gabriela Narutowicza, pierwszego prezydenta II RP. Był to jedyny w Polsce pomnik tego polityka, którego budowa uznana została za manifestację polskości. W roku 1939 pomnik został zburzony przez Niemców, a w 1961r. na jego miejscu stanął pomnik Adama Mickiewicza.

W południowo-zachodniej części parku znajdują się korty tenisowe z pawilonem sportowym w formie pałacyku miejskiego powstałym w roku 1928 wg projektu Alfreda Wiedermanna zastępując drewniany Pawilon Lodowy z 1894 r. Na północ od kortów park od ulicy Partyzantów oddzielają dwa budynki z początków XX wieku, w których dziś mieszczą się: Powiatowy Urząd Pracy oraz Poradnia Chorób Płuc i Gruźlicy Specjalistycznego Zespołu Chorób Płuc i Gruźlicy w Bystrej.

Sam park jest obszarem cennym przyrodniczo ze względu na, mające status pomników przyrody, aleje kasztanowców zwyczajnych i platanów klonolistnych.

 

Źródło:

www.wikipedia.pl

Mapa: Park Włókniarzy w Bielsku-Białej

Współrzędne goegraficzne:
Szerokość geograficzna: 49.8288145314251
Długość geograficzna: 19.0623092651367

Galeria

  Jeszcze nie dodano załączników. Możesz dodać załączniki po zalogowaniu się.

Wyszukiwarka

Wyszukiwarka


Kontakt

Nazwa organizacji
Ośrodek Działań Ekologicznych "Źródła"
Adres organizacji
90-602 Łódź, ul. Zielona 27
Telefon do organizacji
42 632 8118
Adres www organizacji
www.zrodla.org

 
 


Newsletter

wpisz swój e-mail aby otrzymywać informacje o naszych działaniach

Wyślij© 2010 Ośrodek Działań Ekologicznych "Źródła" | Dzień Pustej Klasy | PITy 2017 | zielone szkoły | oszczędzajmy wodę | edukacja globalna | Kalendarz świąt ekologicznych