Park Szelągowski w Poznaniu

Park Szelągowski to zabytkowy park zlokalizowany w Poznaniu, na Szelągu, na skarpie doliny Warty, na północ od centrum miasta. Obiekt sąsiaduje z terenami zielonymi Cytadeli.

Historia


Nazwa pochodzi od kupieckiej rodziny Szylingów, z których najbardziej znanym był Mikołaj Szyling, burmistrz Poznania, złotnik, humanista, przyjaciel Krzysztofa Hegendorfera i właściciel kamienicy przy Starym Rynku 54. Był on założycielem fabryki prochu na terenach obecnego Szeląga.

W 1922 restaurację i tutejszy ogród zakupiło Bractwo Kurkowe Strzeleckie, a ogród zaczęto nazywać Strzeleckim (nazwa ta używana była jeszcze w latach 50. XX w.). Mieściła się tutaj m.in. strzelnica.

Po wojnie teren podupadł, mimo, że w 1957 były projekty urządzenia tutaj obiektów sportowych. W 2009 ogród uporządkowano. Pozostałością dawnych czasów są ruiny monumentalnych schodów, prowadzących w dolinę rzeki. Na terenie parku znajduje się modernistyczny Dom Weterana.

Przyroda


W parku rośnie kilka bardzo okazałych topól czarnych (obwody sięgają 6 metrów), a także platan klonolistny i aleja kasztanowców. W centrum założenia odnaleźć można źródełko wody żelazistej. Woda ta zabarwia podłoże na silny, rdzawy kolor. Występują tu także: derkacz (zalatujący zza Warty), słowik szary i rdzawy. Pojawiają się też bobry.

Źródło

Park Szelągowski w Poznaniu (www.wikipedia.org)

Galeria

  Jeszcze nie dodano załączników. Możesz dodać załączniki po zalogowaniu się.

Wyszukiwarka

Wyszukiwarka


Kontakt

(to jest kontakt w sprawie tej strony internetowej, a nie kontakt do zarządcy parku) 

Nazwa organizacji
Ośrodek Działań Ekologicznych "Źródła"
Adres organizacji
90-602 Łódź, ul. Zielona 27
Telefon do organizacji
42 632 8118
Adres www organizacji
www.zrodla.org

 
 


Newsletter

wpisz swój e-mail aby otrzymywać informacje o naszych działaniach

Wyślij© 2010 Ośrodek Działań Ekologicznych "Źródła" | Dzień Pustej Klasy | zielone szkoły | oszczędzajmy wodę | edukacja globalna | Kalendarz świąt ekologicznych