Park Szelągowski to zabytkowy park zlokalizowany w Poznaniu, na Szelągu, na skarpie doliny Warty, na północ od centrum miasta. Obiekt sąsiaduje z terenami zielonymi Cytadeli.
Historia
Nazwa pochodzi od kupieckiej rodziny Szylingów, z których najbardziej znanym był Mikołaj Szyling, burmistrz Poznania, złotnik, humanista, przyjaciel Krzysztofa Hegendorfera i właściciel kamienicy przy Starym Rynku 54. Był on założycielem fabryki prochu na terenach obecnego Szeląga.
W 1922 restaurację i tutejszy ogród zakupiło Bractwo Kurkowe Strzeleckie, a ogród zaczęto nazywać Strzeleckim (nazwa ta używana była jeszcze w latach 50. XX w.). Mieściła się tutaj m.in. strzelnica.
Po wojnie teren podupadł, mimo, że w 1957 były projekty urządzenia tutaj obiektów sportowych. W 2009 ogród uporządkowano. Pozostałością dawnych czasów są ruiny monumentalnych schodów, prowadzących w dolinę rzeki. Na terenie parku znajduje się modernistyczny Dom Weterana.
Przyroda
W parku rośnie kilka bardzo okazałych topól czarnych (obwody sięgają 6 metrów), a także platan klonolistny i aleja kasztanowców. W centrum założenia odnaleźć można źródełko wody żelazistej. Woda ta zabarwia podłoże na silny, rdzawy kolor. Występują tu także: derkacz (zalatujący zza Warty), słowik szary i rdzawy. Pojawiają się też bobry.
Źródło
Park Szelągowski w Poznaniu (www.wikipedia.org)
Ładowanie danych ...