Park Ratuszowy w Krakowie

Park Ratuszowy to park miejski w Krakowie o powierzchni 2,2 ha, znajdujący się w Dzielnicy XVIII Nowa Huta. Od zachodu ograniczony jest aleją Róż, od południa – aleją Przyjaźni, od wschodu – ulicą Edwarda Gardy-Godlewskiego, a od północy – ulicą Edwarda Rydza-Śmigłego.


Park oficjalnie otrzymał nazwę w 2003r., ale istniał na tym miejscu znacznie wcześniej – uchwała Rady Miasta Krakowa jedynie zatwierdziła prawnie nazwę używaną powszechnie przez okolicznych mieszkańców. Autorem projektu parku jest Bronisław Szulewski.


W pierwotnych planach budowy Nowej Huty na północ od placu Centralnego, na przedłużeniu alei Róż – w otoczeniu innych reprezentacyjnych gmachów publicznych, obramowujących kolejny rozległy plac – stanąć miał okazały ratusz. Jednak po roku 1956 plany te porzucono i część terenu, na którym znajdować się miał ratusz i jego otoczenie, zabudowano w okresie "odwilży" i w latach 60. budynkami o charakterze mieszkalno-usługowym, resztę przekształcono w park.


Park Ratuszowy zwany bywa przez miejscowych "Piccadilly", w nawiązaniu do londyńskiego Piccadilly Circus, które również jest popularnym miejscem spotkań. Charakterystycznym elementem jest stojący u zbiegu głównych alejek parkowych pomnik o bliżej nieokreślonym kształcie, nazywany potocznie "Rybą". Latem częstym widokiem są emeryci grający w szachy przy kamiennych stolikach zamontowanych specjalnie w tym celu.
 


Źródło:
www.wikipedia.org

Galeria

  Jeszcze nie dodano załączników. Możesz dodać załączniki po zalogowaniu się.

Wyszukiwarka

Wyszukiwarka


Kontakt

(to jest kontakt w sprawie tej strony internetowej, a nie kontakt do zarządcy parku) 

Nazwa organizacji
Ośrodek Działań Ekologicznych "Źródła"
Adres organizacji
90-602 Łódź, ul. Zielona 27
Telefon do organizacji
42 632 8118
Adres www organizacji
www.zrodla.org

 
 


Newsletter

wpisz swój e-mail aby otrzymywać informacje o naszych działaniach

Wyślij© 2010 Ośrodek Działań Ekologicznych "Źródła" | Dzień Pustej Klasy | PITy 2020 | zielone szkoły | oszczędzajmy wodę | edukacja globalna | Kalendarz świąt ekologicznych