Park Mikołaja Kopernika we Wrocławiu

Park Mikołaja Kopernika położony jest w centrum Wrocławia. Obecna nazwa parku obowiązuje od października 1993 roku. Poprzednie nazwy to: Zwingerpark, Park Międzymurzowy, Park Staromiejski, Park Hanki Sawickiej. Powierzchnia parku wynosi 2,75 ha.


W miejscu obecnego parku już w XVI wieku znajdowała się strzelnica Bractwa Kurkowego. W okresie powojennym z inicjatywy Wrocławskiego Oddziału Ligi Ochrony Przyrody, park powiększono i uporządkowano. Otwarcie parku nastąpiło 13 maja 1967r.


Park znajduje się w obrębie Starego Miasta, po wewnętrznej stronie Fosy Miejskiej, wzdłuż której przebiega Promenada Staromiejska; fosa wyznacza południową granicę parku.


Od wschodu park ogranicza ulica Wiązowa i budynek dawnego pałacu Leipzigerów, za nimi znajduje się plac, na którym usytuowany jest Pomnik Mikołaja Kopernika.


Na północy przebiega ulica Teatralna, za nią znajduje się między innymi budynek zakładów kąpielowych.
Na zachodzie znajduje się Plac Teatralny i ulica Bożego Ciała.


W parku wybudowano plac zabaw dla dzieci, a w południowo wschodniej części znajduje się Pomnik Amora na Pegazie; istniała tu także fontanna "Chłopiec z łabędziem".


W latach 2009-2010 przeprowadzono renowację i modernizację parku wzorując się na jego wyglądzie z roku 1894. Powstało między innymi ogrodzenie okalające park, letnia scena teatru i karuzela francuska.


Park jest otwarty w godzinach 10:00 – 20:00, na noc bramy są zamykane.


Szatę roślinną parku tworzą między innymi: cisy, platany, klony, buki, robinie akacjowe, żywotniki, lilaki, derenie, wiciokrzewy, śnieguliczki. W parku znajdują się również dwa miłorzęby dwuklapowe oraz wiązowiec zachodni, które zostały ustanowione pomnikami przyrody.


Źródło:
www.wikipedia.pl
www.zdjeciaeuropa.blox.pl

Mapa: Park Mikołaja Kopernika we Wrocławiu

Współrzędne goegraficzne:
Szerokość geograficzna: 51.104871303657
Długość geograficzna: 17.0341032743454

Galeria

  Jeszcze nie dodano załączników. Możesz dodać załączniki po zalogowaniu się.

Wyszukiwarka

Wyszukiwarka


Kontakt

(to jest kontakt w sprawie tej strony internetowej, a nie kontakt do zarządcy parku) 

Nazwa organizacji
Ośrodek Działań Ekologicznych "Źródła"
Adres organizacji
90-602 Łódź, ul. Zielona 27
Telefon do organizacji
42 632 8118
Adres www organizacji
www.zrodla.org

 
 


Newsletter

wpisz swój e-mail aby otrzymywać informacje o naszych działaniach

Wyślij© 2010 Ośrodek Działań Ekologicznych "Źródła" | Dzień Pustej Klasy | zielone szkoły | oszczędzajmy wodę | edukacja globalna | Kalendarz świąt ekologicznych