Park Miejski w Siemianowicach Śląskich

Siemianowice Śląskie to miasto na prawach powiatu, położone w południowej Polsce, w województwie śląskim, w centrum Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego. Liczy 70 tys. mieszkańców.

W Siemianowicach Śląskich znajduje się pięć parków: Park Miejski, Park Górnik, Park Hutnik, Park Pszczelnik i Park Bytkowski. Cztery pierwsze, wśród których znalazł się opisywany park, zostały wpisane do rejestru zabytkowych założeń ogrodowych w Polsce. Park Miejski jest największym obszarem zieleni miejskiej w Siemianowicach Śląskich.

Park ten to dawny park zamkowy. Na terenie parku znajduje się pałac wzniesiony przez ród Mieroszewskich i rozbudowany przez Donnersmarcków. Jest to jeden z najbardziej rozpoznawalnych i najznamienitszych siemianowickich zabytków. I chociaż w ostatnich latach zabytek ów był mocno zaniedbany, to nadal czeka na swoje „drugie życie”.

Poza pałacem, w północnej części Parku odnajdziemy XVII - wieczny spichlerz, który jeszcze do 1974 służył jako obiekt gospodarczy siemianowickiego PGR. Obecnie mieści się w nim Muzeum Miejskie.

W Parku znajdziemy wiele okazałych wiekowych drzew, wśród których jest pięć pomników przyrody. To m.in. dęby, z których najciekawszy jest tzw. "okiennik" - zrośnięty z dwóch pni.

W centralnej części Parku znajduje się amfiteatr z przylegającą do niego Restauracją "Parkowa". W południowo - wschodniej części obiektu odnajdziemy plac zabaw dla dzieci.

Źródło:


  • www.um.siemianowice.pl

  • www.pogodzinach.siemianowice.pl

  • www.wikipedia.org
     

Galeria

  Jeszcze nie dodano załączników. Możesz dodać załączniki po zalogowaniu się.

Wyszukiwarka

Wyszukiwarka


Kontakt

(to jest kontakt w sprawie tej strony internetowej, a nie kontakt do zarządcy parku) 

Nazwa organizacji
Ośrodek Działań Ekologicznych "Źródła"
Adres organizacji
90-602 Łódź, ul. Zielona 27
Telefon do organizacji
42 632 8118
Adres www organizacji
www.zrodla.org

 
 


Newsletter

wpisz swój e-mail aby otrzymywać informacje o naszych działaniach

Wyślij© 2010 Ośrodek Działań Ekologicznych "Źródła" | Dzień Pustej Klasy | zielone szkoły | oszczędzajmy wodę | edukacja globalna | Kalendarz świąt ekologicznych