Park im. Stefana Żeromskiego w Warszawie

Park im. Stefana Żeromskiego to park znajdujący się w warszawskiej dzielnicy Żoliborz. Zlokalizowany jest pomiędzy ulicami Adama Mickiewicza i Zygmunta Krasińskiego. Główne wejście do parku znajduje się przy placu Wilsona.

Historia


Park założono w latach 1931-32 z inicjatywy Towarzystwa Przyjaciół Żoliborza na terenach XIX wiecznych rosyjskich fortyfikacji. Centralną część parku stanowi baszta artyleryjska fortu. Autorami projektu byli Leon Danielewicz i Stanisław Zadora-Życiński. Urządzony w stylu modernistycznym pod względem estetycznym i funkcjonalnym doskonale wpisywał się w architekturę i klimat ówczesnego Żoliborza.

W 1936 roku na skwerze, zaraz za głównym wejściem od pl. Wilsona, ustawiono fontannę z rzeźbą "Alina - dziewczyna z dzbanem" dłuta Henryka Kuny. Otaczał ją okrągły trawnik i kuliste krzewy cisów. Cały park przecięty jest na dwie części wysokim wałem.

W latach 2003-2005 przeprowadzona została gruntowna modernizacja parku. W ramach modernizacji przygotowano m.in. plac zabaw dla dzieci, a w narożniku ulic Mickiewicza i Mierosławskiego utworzono kącik dla zakochanych z zabytkowym poidełkiem. Odrestaurowano także fontannę i wyeksponowano dwa kamienie upamiętniające 5. i 75. rocznicę odzyskania niepodległości.

Przyroda


Szczególnym atutem parku jest urozmaicona rzeźba terenu, która w połączeniu z  podkreślającymi ją formami roślinnymi przesądza o atrakcyjności całego założenia. Szczególnie efektownie, bez względu na porę roku prezentują się grupy drzew iglastych, zwłaszcza odmian o srebrnych igłach.

Oprócz licznie występujących w parku starych drzew możemy podziwiać urozmaicone nasadzenia krzewów m.in. kolekcję azalii i rododendronów, a także okazałe cisy.

Park został wpisany do rejestru zabytków pod nr 994A w dniu 30.09.1980 r.

Źródło

Park im. Stefana Żeromskiego w Warszawie (www.wikipedia.org)

www.zielona.um.warszawa.pl

Galeria

  Jeszcze nie dodano załączników. Możesz dodać załączniki po zalogowaniu się.

Wyszukiwarka

Wyszukiwarka


Kontakt

(to jest kontakt w sprawie tej strony internetowej, a nie kontakt do zarządcy parku) 

Nazwa organizacji
Ośrodek Działań Ekologicznych "Źródła"
Adres organizacji
90-602 Łódź, ul. Zielona 27
Telefon do organizacji
42 632 8118
Adres www organizacji
www.zrodla.org

 
 


Newsletter

wpisz swój e-mail aby otrzymywać informacje o naszych działaniach

Wyślij© 2010 Ośrodek Działań Ekologicznych "Źródła" | Dzień Pustej Klasy | zielone szkoły | oszczędzajmy wodę | edukacja globalna | Kalendarz świąt ekologicznych