Zespół pałacowo-dworsko-folwarczny w Dębołęce

Dębołęka to wieś w Polsce położona w województwie łódzkim, w powiecie sieradzkim, w gminie Brzeźnio, 10 km od Sieradza, przy szosie do Wrocławia.

Powstanie zespołu parkowo-dworsko-folwarcznego w Dębołęce zachowanego w obecnym kształcie należy wiązać z rodziną Białeckich. Założenie powstało w II połowie XIX wieku. W skład zespołu wchodzą: dwór, spichrz, stajnia z wozownią, stodoła, obora, kuźnia, budynek gospodarczy, brama, oraz park.

Najstarszym obiektem założenia jest dwór pochodzący z trzeciego ćwierćwiecza XIX wieku, później rozbudowany i częściowo przebudowany. Zapewne z tego okresu pochodzi również niewielki park, szczególnie jego centralna część.

W 1884 roku wzniesiona została obora. Następne obiekty gospodarcze powstały w latach dwudziestych XX wieku. Stodoła pochodzi z 1916 roku. Budowę tych wszystkich obiektów finansował Michał Białecki.

Z tego okresu pochodzi zapewne budynek kuźni jak i mór ogradzający podwórze wraz z bramą wjazdową. W latach trzydziestych XX wieku pobudowano czworak. Szacuje się, iż z tego okresu pochodzi również aleja jesionowa i lipowa w południowej części parku. Około 1904-1906 roku dwór rozbudowano.

Rozbudowę dworu zakończono najprawdopodobniej w 1906 roku, o czym świadczy data umieszczona w blendzie okulusa w szczycie facjaty frontowej. W okresie międzywojennym dobra zespołu Dębołęka przeszły w ręce zięcia Białeckiego Kazimierza Zembrzuskiego herbu Doliwa.

Po II wojnie światowej majątek został upaństwowiony i utworzono tutaj PGR specjalizujący się w hodowli zarodowej bydła. Ośrodek mieści się tu do dziś, jednak już jako spółka.

Źródło

Galeria

  Jeszcze nie dodano załączników. Możesz dodać załączniki po zalogowaniu się.

Wyszukiwarka

Wyszukiwarka


Kontakt

(to jest kontakt w sprawie tej strony internetowej, a nie kontakt do zarządcy parku) 

Nazwa organizacji
Ośrodek Działań Ekologicznych "Źródła"
Adres organizacji
90-602 Łódź, ul. Zielona 27
Telefon do organizacji
42 632 8118
Adres www organizacji
www.zrodla.org

 
 


Newsletter

wpisz swój e-mail aby otrzymywać informacje o naszych działaniach

Wyślij© 2010 Ośrodek Działań Ekologicznych "Źródła" | Dzień Pustej Klasy | zielone szkoły | oszczędzajmy wodę | edukacja globalna | Kalendarz świąt ekologicznych