Park w Roskoszy

Roskosz (dawniej Rozkosz) – wieś w Polsce położona w województwie lubelskim, w powiecie bialskim, w gminie Biała Podlaska. We wsi znajduje się odrestaurowany klasycystyczny dwór z połowy XIX wieku zaprojektowany przez Franciszka Jaszczołda. Wokół dworu rozciąga się park w stylu angielskim.


W skład założenia wchodziły trzy ogrody użytkowe ulokowane na północ od części gospodarczej i na wschód od dwóch stawów (również zachowane, położone na północ od ogrodu pałacowego, na wschód od zabudowań gospodarczych). Na północ od pałacu mieścił się obszerny ogród kwaterowy. Drugi, mniejszy ogród usytuowany był na wschód od pałacu i dziedzińca. Na wschód i północ od ogrodu pałacowego znajdowały się zabudowania gospodarcze otoczone od zachodu olszyną. Część zabudowań gospodarczych otaczała podwórza położone na zachód od ogrodu pałacowego.


W latach 20. XIXw. na miejscu dawnych ogrodów kwaterowych założono ogród angielski a wokół wyremontowanych stawów przeprowadzono drogi spacerowe obsadzone drzewami. Skład roślinności parkowej był bardzo bogaty. Sadzono gatunki krajowe drzew i krzewów oraz gatunki egzotyczne np.: tulipanowiec. Projektantem założenia był Franciszek Jaszczołd.

W latach 70-tych XIX w. pisano o założonej w Roskoszy kompozycji. Powstał obszerny ogród angielski a na gruzach dawnego wzniesiono pałacyk, który wrzał od życia towarzyskiego.


http://www.roskosz.pl
 

Mapa: Park w Roskoszy

Współrzędne goegraficzne:
Szerokość geograficzna: 52.0814471179292
Długość geograficzna: 23.1461334228516

Galeria

  Jeszcze nie dodano załączników. Możesz dodać załączniki po zalogowaniu się.

Wyszukiwarka

Wyszukiwarka


Kontakt

(to jest kontakt w sprawie tej strony internetowej, a nie kontakt do zarządcy parku) 

Nazwa organizacji
Ośrodek Działań Ekologicznych "Źródła"
Adres organizacji
90-602 Łódź, ul. Zielona 27
Telefon do organizacji
42 632 8118
Adres www organizacji
www.zrodla.org

 
 


Newsletter

wpisz swój e-mail aby otrzymywać informacje o naszych działaniach

Wyślij© 2010 Ośrodek Działań Ekologicznych "Źródła" | Dzień Pustej Klasy | zielone szkoły | oszczędzajmy wodę | edukacja globalna | Kalendarz świąt ekologicznych