Białowieża (białorus.Bieławieża) — duża wieś w Polsce położona w województwie podlaskim, na Równinie Bielskiej, w powiecie hajnowskim, w gminie Białowieża, nad Narewką, o charakterze małomiasteczkowym.
Jednym z zabytków Białowieży jest park pałacowy z XIXw. zaprojektowany przez Waleriana Kronenberga.
Historia parku pałacowego
Park pałacowy ma około 49 ha powierzchni. Przed wybudowaniem parku carskiego w tym samym miejscu znajdował się park królewski. Brak jednak informacji o tym jak był urządzony. Po wybudowaniu pałacu carskiego założono park pałacowy.
Projekt Parku Pałacowego powstał w 1890 roku. Do jego realizacji przystąpiono dopiero pięć lat później, po wybudowaniu na wzgórzu pałacu, wybudowanego na życzenie cara Aleksandra III. Wcześniej stał w tym miejscu dwór myśliwski Augusta III. W czerwcu 1831 roku na wzgórzu przygotowano stanowisko dla 6 dział, do walki z powstańcami. Na potrzeby zakładanego parku parafia prawosławna przekazała w 1894 roku część swych gruntów (1,31 ha).
Urządzenie parku pałacowego
Park pałacowy urządzony jest w stylu ogrodu angielskiego zwanego także krajobrazowym. W takich parkach zwykle unikano wyraźnego wyznaczania granic, dominowały swobodne założenia kompozycyjne: ogrodzenia zastępowano parkanem lub fosą. Nie stosowano form geometrycznych, lecz wyłącznie naturalne (nie modelowano koron drzew czy kształtu krzewów). Rośliny umieszczano w grupach, tzw. klombach (np. jedno wysokie drzewo w otoczeniu kilku niższych), bądź samotnie. Parkowe aleje i ścieżki wytyczano po liniach krzywych, nie utwardzano ich, a miejsca, w których się krzyżowały obsadzano zielenią.
Park pałacowy założono od podstaw. Do układu widokowego pierwotnego parku, który przywoływał na myśl klasycystyczne ogrody królewskie, dodano osie widokowe. Kompozycja komunikacyjna parku była charakterystyczna dla krajobrazowych parków obwodnicą. Stawy, wykopane w XVI wieku - powiększono. Ziemię użyto do podwyższenia wzgórza.
Z zasadzonych początkowo ok. 200 gatunków drzew, zostało ok. 90. W parku można znaleźć choiny kanadyjskie, jedlice Douglasa, dęby czerwone i inne bukowate o przepięknych kolorach, sosnę wejmutkę, brzozę papierową, daglezję zieloną, przeorzech, skrzydłoorzech kaukaski. Na terenie parku znajduje się też muzeum z wieżą widokową, najstarszy zachowany budynek w Białowieży oraz zabudowania z czasów carskich, takie jak stajnia czy brama pałacowa. W południowej części parku znajdują się dwa stawy. Na grobli pomiędzy nimi znajduje sie obelisk z autentycznymi napisami w językach polskim i niemieckim, opisującymi zdobycze króla Augusta III podczas polowania w roku 1753.
Spacer po parku
Spacerując po parku, na tablicach umieszczonych przy ścieżce można przeczytać informacje na temat roślin, obiektów, historii parku oraz miejscowości. Różnorodność roślin sprawia, że park można zwiedzać o każdej porze roku. Dodatkowo, przy stawach zaprojektowano edukacyjny plac zabaw dla dzieci.
Park Pałacowy jest jedynym w Polsce istniejącym założeniem ogrodowym towarzyszącym carskiej rezydencji myśliwskiej. Obok wartości historycznych i przyrodniczych równie ważne są wartości użytkowe: aktualnie jest to jedyny większy i dobrze zachowany historyczny park funkcjonujący na obszarze południowego Podlasia. Park Pałacowy jest częścią składową Białowieskiego Parku Narodowego. Z dniem 1 czerwca 2003 roku został włączony do Obwodu Ochronnego Sierchanowo.
http://www.bialowieza-info.eu
http://pl.wikipedia.org
http://bpn.com.pl
http://www.encyklopedia.puszcza-bialowieska.eu
Ładowanie danych ...