Park krajobrazowy z zabudowaniami folwarcznymi w Zbyszewie

Zbyszewo to wieś w Polsce położona w województwie pomorskim, w powiecie słupskim, w gminie Kobylnica na pograniczu Puszczy Korzybskiej i Równiny Słupskiej. W latach 1975-1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa słupskiego.

Park krajobrazowy w Zbyszewie pochodzi z pierwszej połowy XIX wieku.

Zachowana zabudowa gospodarcza pochodzi z czwartego ćwierćwiecza XIX w. Powstała najprawdopodobniej jak nieistniejąca już gorzelnia, w okresie rozbudowy dóbr przez Otto von Puttkamera seniora.

Z domów mieszkalnych najstarszy powstał przed 1900 r., pozostałe można datować na pierwsze ćwierćwiecze XX w. Gorzelnia i chlewnia spłonęły podczas wojny w marcu 1945 r.

Dwór otoczony niewielkim parkanem został rozebrany kilkanaście lat po wojnie.

W skład założenia folwarcznego wchodzą części: rezydencjalna, podwórze folwarczne oraz dawna kolonia mieszkalna robotników folwarcznych. Całość zajmuje teren zbliżony na osi północ-południe, którego część północną i północno-zachodnią zajmuje park, centralną - folwark, a południową - kolonia mieszkalna.

Część rezydencjalna składała się pierwotnie z usytuowanego na granicy parku i podwórza dworu i krajobrazowego parku. Dwór znajdował się na jego południowym skraju, frontem skierowany był na południe ku podwórzu gospodarczemu.

Niewielki teren na południowy zachód od dworu zajmował swego czasu sad. Część gospodarcza składa się z dwóch czytelnych podwórzy gospodarczych - wschodniego i zachodniego. Z kolonii domów mieszkalnych robotników folwarcznych zachowały się jedynie cztery. Pierwotnie było ich osiem. Budynki te usytuowane były liniowo, po obu stronach drogi z Korzybi.

Na terenie zespołu nie zachowały się pierwotne ogrodzenia.

Źródło

www.kobylnica.pl

www.wikipedia.org

Galeria

  Jeszcze nie dodano załączników. Możesz dodać załączniki po zalogowaniu się.

Wyszukiwarka

Wyszukiwarka


Kontakt

(to jest kontakt w sprawie tej strony internetowej, a nie kontakt do zarządcy parku) 

Nazwa organizacji
Ośrodek Działań Ekologicznych "Źródła"
Adres organizacji
90-602 Łódź, ul. Zielona 27
Telefon do organizacji
42 632 8118
Adres www organizacji
www.zrodla.org

 
 


Newsletter

wpisz swój e-mail aby otrzymywać informacje o naszych działaniach

Wyślij© 2010 Ośrodek Działań Ekologicznych "Źródła" | Dzień Pustej Klasy | zielone szkoły | oszczędzajmy wodę | edukacja globalna | Kalendarz świąt ekologicznych