Park dworski w Tubądzinie

Tubądzin – wieś w Polsce położona w województwie łódzkim, w powiecie sieradzkim, w gminie Wróblew. W latach 1975-1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa sieradzkiego.

Dwór w Tubądzinie

Dwór w Tubądzinie powstał przed 1796 r. Zbudowany został przez Macieja Zbijewskiego Rola, kasztelana konarskiego sieradzkiego. Jest to piętrowy budynek w stylu klasycystycznym, usadowiony na planie prostokąta. Dach czterospadowy, łamany, z okapem wspartym na kroksztynach. Ostatni właściciel dworu - Kazimierz Walewski urządził tu archiwum rodu Walewskich, na które składały się zbiory rodzinnych dokumentów, 132 portrety i szereg różnych pamiątek po członkach tego rodu. Znajdowała się tu też bogato wyposażona biblioteka, starodruki z XVI-XVIII w., zbiory archeologiczne. Po wybuchu II wojny światowej majątki w sąsiednim Inczewie i w Tubądzinie oddane zostały w zarząd Niemca Mauve Lutza. K. Walewski pozostał wprawdzie w jednym pokoju we dworze, lecz wkrótce zmarł (3 III 1940 r.).

Część zbiorów przepadła, większość jednak została uratowana dzięki Rudolfowi Weinertowi - Austriakowi, przedwojennemu kustoszowi Muzeum Ziemi Sieradzkiej, który podpisał volkslistę. Po wojnie zbiory Walewskiego zostały rozdzielone między Archiwum Państwowe w Łodzi i Muzeum w Sieradzu. Dwór po wojnie został kompletnie zniszczony, zostały tylko mury. W 1971 r. przystąpiono do jego odbudowy. Remont trwał 13 lat. W 1984 r. otwarto w nim Muzeum Wnętrz Dworskich (od 1998 r.: Muzeum Walewskich) jako filię Muzeum Okręgowego w Sieradzu. W południowej części parku stoi także oficyna dworska, pierwotnie z 1860 r., odbudowana od podstaw i przeznaczona na zaplecze administracyjne muzeum.

Park w Tubądzinie

Park otaczający założenie dworskie zajmuje powierzchnię 3,54 ha. Powstał on na przełomie XVIII/XIX w. Na terenie parku rosną pomnikowe okazy drzew: lipa szerokolistna, modrzew europejski, wiąz szypułkowy, 9 sztuk jesionu wyniosłego, białodrzew. Park jest rewitalizowany i odtwarzany po zniszczeniach epoki realnego socjalizmu.

Źródła


  • www.old.ziemialodzka.pl

  • www.zamkilodzkie.pl

  • www.wikipedia.org

Galeria

  Jeszcze nie dodano załączników. Możesz dodać załączniki po zalogowaniu się.

Wyszukiwarka

Wyszukiwarka


Kontakt

(to jest kontakt w sprawie tej strony internetowej, a nie kontakt do zarządcy parku) 

Nazwa organizacji
Ośrodek Działań Ekologicznych "Źródła"
Adres organizacji
90-602 Łódź, ul. Zielona 27
Telefon do organizacji
42 632 8118
Adres www organizacji
www.zrodla.org

 
 


Newsletter

wpisz swój e-mail aby otrzymywać informacje o naszych działaniach

Wyślij© 2010 Ośrodek Działań Ekologicznych "Źródła" | Dzień Pustej Klasy | zielone szkoły | oszczędzajmy wodę | edukacja globalna | Kalendarz świąt ekologicznych