Dwór Kaliszki

Pierwszy dokument o wsi Kaliszki (Kallishchken) pochodzi z 1447 r. Historia tego miejsca sięga czasów Krzyżackich. Kaliszki powstały w początkowym okresie kolonizacji prowadzonej przez Krzyżaków w prokuratorii Piskiej, która stanowiła wówczas rozległy kompleks leśny z Puszczą Zieloną. Osiedlano w tych okolicach ludność, która przybyła z Mazowsza. Przede wszystkim była to szlachta zagrodowa, kmiecie i czeladź. Dwór, który został wzniesiony w 1830 r. prawdopodobnie wykorzystał fundamenty starszej budowli. Pod koniec XIX wieku cały majątek ziemski obejmował 1194 ha i był własnością rodziny Jorstreuter. W latach dwudziestych XX wieku dobra te należały do rodziny Windensein kiedy to zbudowano gorzelnię. W 1938 r. wieś została zgermanizowana i nazwano ją Flockau. Po drugiej wojnie światowej majątek został znacjonalizowany i przekształcony w państwowe gospodarstwo rolne (PGR). I taki stan trwał aż do początku XXI wieku. Aktualnie Dwór Kaliszki pełni funkcję Hotelu, SPA i Restauracji.

W otoczeniu dworu roztacza się 3ha park krajobrazowy będący pod ochroną konserwatora zabytków. Najcenniejszymi okazami parku są dwa 300-letnie dęby. Na terenie znajduje się również staw. Założenie parkowe przypomina styl angielski, ciągle prowadzone są prace rewitalizacyjne mające na celu ukazanie jego piękna a także dbanie o zachowanie klarownych linii zieleni z lekkim wprowadzeniem „dzikiej naturalności’’. Przestrzeń która nas otacza powoduje, że odnaleźć można różne ustronne miejsca, by pobyć blisko przyrody, korzystając z hamaka, ławki czy po prostu konara obrośniętego mchem.

Mapa: Dwór Kaliszki

Współrzędne goegraficzne:
Szerokość geograficzna: 53.6181720737561
Długość geograficzna: 22.0063018798828


Wyszukiwarka

Wyszukiwarka


Kontakt

(to jest kontakt w sprawie tej strony internetowej, a nie kontakt do zarządcy parku) 

Nazwa organizacji
Ośrodek Działań Ekologicznych "Źródła"
Adres organizacji
90-602 Łódź, ul. Zielona 27
Telefon do organizacji
42 632 8118
Adres www organizacji
www.zrodla.org

 
 


Newsletter

wpisz swój e-mail aby otrzymywać informacje o naszych działaniach

Wyślij© 2010 Ośrodek Działań Ekologicznych "Źródła" | Dzień Pustej Klasy | zielone szkoły | oszczędzajmy wodę | edukacja globalna | Kalendarz świąt ekologicznych