Zielone Ogródki im. Zbigniewa Zakrzewskiego w Poznaniu

Zielone Ogródki im. Zbigniewa Zakrzewskiego to skwer z fontanną w Poznaniu, na Starym Mieście, u zbiegu ulic: Strzeleckiej, Zielonej i Długiej (Rybaki).


Urządzony teren zielony znajduje się tutaj od 1840r. Obecny zieleniec założono w 1870r. na terenie dawnego przedmieścia Piaski (obecnie Rybaki). Ulicę Zieloną wytyczono w II połowie XIX wieku, a obecną nazwę nadano w 1919r.


Duża część oryginalnego drzewostanu nie przetrwała mroźnych zim w 1939r. i 1940r. Inne cenne gatunki zniszczył ostrzał w 1945r. Wyginęły m.in.: klon pensylwański, kłęk amerykański, perełkowiec japoński i bożodrzew gruczołowaty. Przetrwała natomiast topola Simona.


19 grudnia 2008r. skwer otrzymał imię Zbigniewa Zakrzewskiego, ekonomisty związanego z Poznaniem. W tym samym czasie teren uporządkowano i zbudowano oryginalną fontannę. W 2010r. urządzenia fontanny zostały uszkodzone (zalane) w wyniku przejścia przez Poznań fali powodziowej. Przerwa w użytkowaniu obiektu trwała kilka miesięcy.


Źródło:
www.wikipedia.org

Galeria

  Jeszcze nie dodano załączników. Możesz dodać załączniki po zalogowaniu się.

Wyszukiwarka

Wyszukiwarka


Kontakt

Nazwa organizacji
Ośrodek Działań Ekologicznych "Źródła"
Adres organizacji
90-602 Łódź, ul. Zielona 27
Telefon do organizacji
42 632 8118
Adres www organizacji
www.zrodla.org

 
 


Newsletter

wpisz swój e-mail aby otrzymywać informacje o naszych działaniach

Wyślij© 2010 Ośrodek Działań Ekologicznych "Źródła" | Dzień Pustej Klasy | PITy 2017 | zielone szkoły | oszczędzajmy wodę | edukacja globalna | Kalendarz świąt ekologicznych