Park Archeologiczny w Bochni – Osada VI Oraczy

Park przedstawia rekonstrukcję osady wiejskiej z połowy XIII wieku, charakterystycznej dla osadnictwa w Małopolsce. Wokół placu centralnego znajduje się kilkanaście drewnianych budynków reprezentujących ówczesne techniki ciesielskie. Są wśród nich między innymi: chata oracza, chata garncarza, chata zielarki, dom bednarza i tkaczki, chata piwowara, kleta powroźnicza oraz kuźnia.

Park Archeologiczny w Bochni stanowi nie lada atrakcję dla zwiedzających. Goście mają okazję nie tylko podziwiać średniowieczną zabudowę, ale sami mogą uczestniczyć w codziennym życiu Osady, spróbować swoich sił w dawnych rzemiosłach.  

Nazwa Osady została zaczerpnięta z dokumentu pochodzącego z 1234 r., w którym Teodor z rodu Gryfitów (wojewoda krakowski) wymienia nadania dla klasztoru Cystersów w Jędrzejowie (przeniesionego następnie do Szczyrzyca). Jedną z wymienionych w tym dokumencie miejscowości - obok Bochni (Bocheno) - była Villa VI Aratorum (Osada VI Oraczy), lokalizowana według niektórych teorii na terenie dzisiejszej Bochni (rejon ulicy Orackiej i Szybu Campi).

Historyczna replika Osady nawiązuje do podbocheńskich osad, jednakże nie stanowi ich bezpośredniej rekonstrukcji. Jest raczej pewną wizją średniowiecznej Bochni „na chwilę” przed nadaniem jej praw miejskich przez księcia krakowsko-sandomierskiego Bolesława Wstydliwego w 1253 roku. [www.bochnia.pl]

Na terenie Osady odbywają się okolicznościowe imprezy jak np. „Pierścień Świętej Kingi” oraz pikniki archeologiczne. Park jest obiektem sezonowym czynnym od maja do września każdego roku.

Źródło

www.bochnia.pl

www.kopalniasoli.pl

Galeria

  Jeszcze nie dodano załączników. Możesz dodać załączniki po zalogowaniu się.

Wyszukiwarka

Wyszukiwarka


Kontakt

(to jest kontakt w sprawie tej strony internetowej, a nie kontakt do zarządcy parku) 

Nazwa organizacji
Ośrodek Działań Ekologicznych "Źródła"
Adres organizacji
90-602 Łódź, ul. Zielona 27
Telefon do organizacji
42 632 8118
Adres www organizacji
www.zrodla.org

 
 


Newsletter

wpisz swój e-mail aby otrzymywać informacje o naszych działaniach

Wyślij© 2010 Ośrodek Działań Ekologicznych "Źródła" | Dzień Pustej Klasy | zielone szkoły | oszczędzajmy wodę | edukacja globalna | Kalendarz świąt ekologicznych