Ogród Roślin przy Gimnazjum Marii Magdaleny w Poznaniu

Ogród Roślin przy Gimnazjum Marii Magdaleny to, już niestety nieistniejący, niewielki ogród botaniczny, zlokalizowany na tyłach (strona wschodnia) gimnazjum św. Marii Magdaleny w Poznaniu, na Garbarach.

Założenie było pierwszym na terenie Niemiec szkolnym ogrodem botanicznym i stanowiło wzorzec w tym zakresie dla szkół w całym państwie. Ogród powstał w 1882 na dziedzińcu gimnazjum z inicjatywy Fritza Pfuhla (1853-1913) - nauczyciela gimnazjum i profesora Akademii w Poznaniu, florysty i założyciela działu przyrodniczego Muzeum Cesarza Fryderyka.

Ogród zajmował 1128 m², a obsadzono go 233 gatunkami roślin drzewiastych, bylin i ziół. Korzystały z niego wszystkie poznańskie gimnazja. Np. w 1903 wydano w celach dydaktycznych 66.000 okazów roślin. Zorganizowano podział na sekcje, z uwzględnieniem roślin światło- i cieniolubnych. Łącznie istniały 44 sekcje, ułożone geometrycznie. Po śmierci Pfuhla, w 1913, ogród uległ likwidacji.

Bibliografia

1. Jerzy W. Szulczewski, Poznańskie ogrody botaniczne w służbie dydaktyki szkół podstawowych, w: Sprawozdania Poznańskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk, nr 2/1956, ss.67 i 70

2. Fritz Pfuhl, Der Pflanzengarten, Lipsk, 1910

Źródło: Ogród Roślin przy Gimnazjum Marii Magdaleny w Poznaniu (www.wikipedia.org)

*****

Może ktoś z Was ma dostęp do archiwalnych zdjęć tego Ogrodu, albo aktualnych fotografii tego miejsca? Czekamy na Wasze publikacje!

Galeria

  Jeszcze nie dodano załączników. Możesz dodać załączniki po zalogowaniu się.

Wyszukiwarka

Wyszukiwarka


Kontakt

(to jest kontakt w sprawie tej strony internetowej, a nie kontakt do zarządcy parku) 

Nazwa organizacji
Ośrodek Działań Ekologicznych "Źródła"
Adres organizacji
90-602 Łódź, ul. Zielona 27
Telefon do organizacji
42 632 8118
Adres www organizacji
www.zrodla.org

 
 


Newsletter

wpisz swój e-mail aby otrzymywać informacje o naszych działaniach

Wyślij© 2010 Ośrodek Działań Ekologicznych "Źródła" | Dzień Pustej Klasy | zielone szkoły | oszczędzajmy wodę | edukacja globalna | Kalendarz świąt ekologicznych