Ogród dendrologiczny w Glinnej

Ogród dendrologiczny w Glinnej – arboretum znajdujące się w województwie zachodniopomorskim, w powiecie gryfińskim, w gminie Stare Czarnowo.

Zlokalizowane jest na skraju Puszczy Bukowej, na gruntach zarządzanych przez Nadleśnictwo Gryfino. Powierzchnia arboretum wynosi 6 ha.

Historia

Pierwsza informacja o Ogrodzie pochodzi z 1911 roku, jednak już w 1823 roku na tym terenie powstały prywatne szkółki drzew i krzewów (przejęte w 1870 roku przez Nadleśnictwo Państwowe w Śmierdnicy). Z tego okresu pochodzi większość najstarszych okazów egzotycznych drzew. „(…)spis wykonany w 1938 roku wykazuje obecność 51 egzotycznych drzew i krzewów. Mrozy, wichury, bujny rozrost rodzimej roślinności oraz brak nowych nasadzeń w okresie powojennym, spowodowały, że do roku 1970 ocalały jedynie 23 gatunki z tej listy. W roku 1970 Lasy Państwowe i Arboretum SGGW w Rogowie podjęły współpracę celem właściwego zagospodarowania tego obiektu.” [www.glinna.pl].

W efekcie stale prowadzonych prac liczba gatunków i odmian przekroczyła już ponad 600.

fot. Felinity

Przyroda

Obecnie znajduje się w ogrodzie ponad 800 gatunków odmian drzew i krzewów. Do najstarszych okazów rosnących aktualnie na terenie Ogrodu należą: jodła grecka, jodła olbrzymia, jodła szlachetna, grupa 12 cyprysików groszkowych, cyprysik żywotnikowaty, cyprysik błotny, choina kanadyjska, buk pospolity odmiana Miltona, platany klonolistne. Najstarszym drzewem na obszarze ogrodu jest orzesznik pięciolistkowy, który ma ok. 180 lat.

Mikroklimat panujący w Ogrodzie w połączeniu z atlantyckim klimatem Pomorza Zachodniego stwarzają wyjątkowo korzystne warunki dla uprawy tych gatunków roślin, które w innych zakątkach naszego kraju przemarzają.

Źródła  • www.wikipedia.org

  • www.glinna.pl

  • Zdjęcia autorstwa Felinity

Mapa: Ogród dendrologiczny w Glinnej

Współrzędne goegraficzne:
Szerokość geograficzna: 53.2888553372184
Długość geograficzna: 14.7260570526123


Wyszukiwarka

Wyszukiwarka


Kontakt

(to jest kontakt w sprawie tej strony internetowej, a nie kontakt do zarządcy parku) 

Nazwa organizacji
Ośrodek Działań Ekologicznych "Źródła"
Adres organizacji
90-602 Łódź, ul. Zielona 27
Telefon do organizacji
42 632 8118
Adres www organizacji
www.zrodla.org

 
 


Newsletter

wpisz swój e-mail aby otrzymywać informacje o naszych działaniach

Wyślij© 2010 Ośrodek Działań Ekologicznych "Źródła" | Dzień Pustej Klasy | zielone szkoły | oszczędzajmy wodę | edukacja globalna | Kalendarz świąt ekologicznych