Las Kabacki w Warszawie

Las Kabacki im. Stefana Starzyńskiego to kompleks leśny położony w południowej części Warszawy, należący do dzielnicy Ursynów. Znajduje się pomiędzy ulicami Puławską i Łukasza Drewny. Zajmuje powierzchnię 924,72 ha.

Las Kabacki to jeden z najcenniejszych i największych rezerwatów przyrody w województwie mazowieckim.

Historia


Nazwa rezerwatu pochodzi od dawnej wsi Kabaty położonej na wiślanej skarpie. Imię Stefana Starzyńskiego rezerwat zawdzięcza prezydentowi Stefanowi Starzyńskiemu, dzięki któremu w 1938 roku tereny obecnego lasu zostały wykupione z rąk prywatnych. Uchroniło to kompleks przed modną w ówczesnych czasach parcelacją lasów na cele budowlane.

Las Kabacki ma długą i ciekawą historię, związaną z losami Warszawy, jak i całego kraju. Dziś przypominają o tym liczne pomniki i mogiły upamiętniające m.in. miejsce zbrodni hitlerowskiej, czy też funkcjonowanie tajnej jednostki „Wicher”, która rozszyfrowywała niemieckie kody wojskowe słynnej „Enigmy” oraz miejsce katastrofy lotniczej z 1987 roku.

W latach 1943-1944 chroniły się tutaj grupy partyzanckie, był to teren ćwiczeń oddziałów AK, szczególnie tajnych podchorążówek. W okresie powstania warszawskiego koncentrowały się tu, stąd atakowały i odbierały broń zrzutową oddziały AK zgrupowania "Grzymały".

Przyroda


Na terenie lasu występuje 623 gatunków roślin naczyniowych, oraz  62 gatunków drzew i krzewów. Rośnie tu 13 pomników przyrody w tym kilka o imponujących wymiarach jak np. świerk pospolity o obwodzie 160 cm i wysokości 32 m oraz dąb czerwony o obwodzie 145 cm. W górnym piętrze drzewostanu występuje dąb szypułkowy, sosna, brzoza brodawkowata, osika, ale również buk, modrzew, lipa drobnolistna, klon zwyczajny oraz jesion wyniosły i wiąz górski. W starych drzewostanach dolne piętro tworzą takie drzewa jak lipa, dąb, grab i klon. Zdarzają się też jabłonie, grusze i trześnie. W warstwie krzewów występuje też leszczyna. W bogatym runie można spotkać bardzo rzadkie już rośliny objęte ochroną gatunkową, takie jak lilia złotogłów, widłak babimór, turzyca drżączkowata oraz łany konwalii majowej.

Wędrując szlakami spotkać tu można sarny, lisy, borsuki, łasice, kuny leśne i domowe, jeże, z ptaków: myszołowa, kobuza, pustułkę, krogulca, puszczyka, sowę uszatą, dzięcioła zielonego i dzięcioła czarnego, grubodzioba, krzyżodzioba, gila i inne. Z ciekawszych zwierząt można tu też wymienić rzekotkę drzewną, padalca i zaskrońca.

Atrakcje


Dziś Las Kabacki jest miejscem odpoczynku i rekreacji mieszkańców Ursynowa i całej stolicy.

Na terenie kompleksu odnajdą coś dla siebie zarówno osoby preferujące aktywny, jak i bardzie bierny wypoczynek. Są tu zarówno ścieżki kondycyjne, ścieżki rowerowe, jak i polana rekreacyjna (przystosowana do palenia ogniska), wiaty turystyczne, ławki, czy place zabaw dla najmłodszych.

Źródło

www.wikipedia.org

www.zielona.um.warszawa.pl

Galeria

  Jeszcze nie dodano załączników. Możesz dodać załączniki po zalogowaniu się.

Wyszukiwarka

Wyszukiwarka


Kontakt

(to jest kontakt w sprawie tej strony internetowej, a nie kontakt do zarządcy parku) 

Nazwa organizacji
Ośrodek Działań Ekologicznych "Źródła"
Adres organizacji
90-602 Łódź, ul. Zielona 27
Telefon do organizacji
42 632 8118
Adres www organizacji
www.zrodla.org

 
 


Newsletter

wpisz swój e-mail aby otrzymywać informacje o naszych działaniach

Wyślij© 2010 Ośrodek Działań Ekologicznych "Źródła" | Dzień Pustej Klasy | zielone szkoły | oszczędzajmy wodę | edukacja globalna | Kalendarz świąt ekologicznych