Egzotarium w Sosnowcu

Obiekt Egzotarium zlokalizowany jest na terenie parku miejskiego im. Leona Kruczkowskiego w Sosnowcu, po wschodniej stronie ul. Kresowej. Usytuowany jest wśród drzew przy głównej alejce prowadzącej od ul. Piłsudskiego w kierunku rzeki Brynicy.

Historia


Teren jest wydzielony i ogrodzony z widoczną szklarnią palmiarni od strony wejścia z alejki. Jest to pozostałość miejskiego parku założonego w 1935 roku. Składał się on niegdyś z ogrodów botanicznych i palmiarni.

W czasie II wojny światowej został mocno zniszczony. W 1954 roku rozpoczęto w tym rejonie budowę Palmiarni i Akwarium dla miasta Sosnowca. Budowę zakończono w 1956 roku i przekazano do użytku jako placówkę dydaktyczną.

Przyroda


Obecnie część botaniczna Egzotarium obejmuje ponad 80 gatunków roślin z różnych stref klimatycznych i geograficznych świata. Należą do różnych grup ekologicznych i reprezentują określone formacje roślinne: pustynne i półpustynne, tropiki amerykańskie i azjatyckie, formacje ciepłego klimatu śródziemnomorskiego, wysp oceanicznych i inne.

Znajdziemy tu między innymi: sukulenty, wilczomlecze, opuncje, aloesy, liany, palmy, egzotyczne rośliny zielne, należące do grupy roślin dekoracyjnych, jak np. kliwie czy anturium. W sumie część botaniczna składa się z ponad 100 gatunków roślin z różnych stref klimatycznych i geograficznych świata.

Stała ekspozycja zwierząt w Egzotarium obejmuje głównie ryby i gady. Szczególnie cenna jest kolekcja egzotycznych ryb akwariowych. Obejmuje ona około 40 gatunków, przy czym najbardziej atrakcyjna jest kolekcja pielęgnic. Faunę gadów reprezentuje tu około 15 gatunków, w tym: krokodyl nilowy, boa tęczowy, pyton tygrysi i siatkowy, 6 gatunków żółwi.

Kolekcja ptaków jest niewielka i obejmuje kilkanaście gatunków głównie papug.

Oprócz wymienionych grup zwierząt w Egzotarium są również ssaki, takie jak np.: małpa kapucynka, koczkodan zielony oraz gryzonie: chomik syberyjski, świnki morskie, króliki miniaturki, myszoskoczki, wiewiórki, pieski preriowe, tchórzofretki, szynszyle.

Grupę oceanicznych stawonogów (kraby, langusty) szkarłupni (jeżowce, rozgwiazdy), niektórych ryb oceanicznych (ryba młot, ryba piła i inne), a także koralowców (fragmenty szkieletów korali z raf koralowych) wyeksponowano w szklanych gablotach w postaci preparatów.

Źródło

www.sosnowiec.pl

www.wikipedia.org

Galeria

  Jeszcze nie dodano załączników. Możesz dodać załączniki po zalogowaniu się.

Wyszukiwarka

Wyszukiwarka


Kontakt

(to jest kontakt w sprawie tej strony internetowej, a nie kontakt do zarządcy parku) 

Nazwa organizacji
Ośrodek Działań Ekologicznych "Źródła"
Adres organizacji
90-602 Łódź, ul. Zielona 27
Telefon do organizacji
42 632 8118
Adres www organizacji
www.zrodla.org

 
 


Newsletter

wpisz swój e-mail aby otrzymywać informacje o naszych działaniach

Wyślij© 2010 Ośrodek Działań Ekologicznych "Źródła" | Dzień Pustej Klasy | zielone szkoły | oszczędzajmy wodę | edukacja globalna | Kalendarz świąt ekologicznych