Arboretum w Kórniku

Arboretum w Kórniku zwane też do II wojny światowej Ogrodami Kórnickimi, to największe i najstarsze arboretum w Polsce. Zostało założone w 1. połowie XIX wieku przez Tytusa Działyńskiego i jego syna Jana. Na powierzchni ponad 40 ha znajduje się ok. 3 tys. gatunków drzew i krzewów, w tym wiele egzotycznych.

Dzięki ogrodowi dendrologicznemu w Kórniku w naszych ogrodach sadzone są jodły koreańskie, żywotniki zachodnie (odmiana 'Aurescens'), jodły Veitcha czy kolokwicje chińskie.

Znaleźć tu można stare, kilkusetletnie okazy drzew rodzimych, przede wszystkim lip, buków i dębów, jak i dobrze zadomowione ponad stuletnie egzemplarze egzotycznych magnolii drzewiastych, jodeł greckich czy cypryśników błotnych z wykształconymi pneumatoforami (najstarszych w Polsce).

Są tu także kolekcje brzóz, jabłoni i wiśni oraz krzewów ozdobnych: lilaków, forsycji, tawuł, różaneczników i azalii. Obecnie na terenie arboretum w Kórniku znajdują się placówka Instytutu Dendrologii PAN z ogrodami doświadczalnymi oraz muzeum dendrologicznym.


Źródło

www.idpan.poznan.pl
www.wikipedia.org

Mapa: Arboretum w Kórniku

Współrzędne goegraficzne:
Szerokość geograficzna: 52.2423913734169
Długość geograficzna: 17.075569157023

Galeria

  Jeszcze nie dodano załączników. Możesz dodać załączniki po zalogowaniu się.

Wyszukiwarka

Wyszukiwarka


Kontakt

(to jest kontakt w sprawie tej strony internetowej, a nie kontakt do zarządcy parku) 

Nazwa organizacji
Ośrodek Działań Ekologicznych "Źródła"
Adres organizacji
90-602 Łódź, ul. Zielona 27
Telefon do organizacji
42 632 8118
Adres www organizacji
www.zrodla.org

 
 


Newsletter

wpisz swój e-mail aby otrzymywać informacje o naszych działaniach

Wyślij© 2010 Ośrodek Działań Ekologicznych "Źródła" | Dzień Pustej Klasy | zielone szkoły | oszczędzajmy wodę | edukacja globalna | Kalendarz świąt ekologicznych