Park miejski "Zielona" w Dąbrowie Górniczej

Aktualnie oglądasz dokument z wersji 4. Najnowsza wersja dokumentu to 5. Przejdź do aktualnej wersji

Województwo: śląskie

Powiat: grodzki Dąbrowa Górnicza

Dąbrowa Górnicza jest to miasto położone na wschodnim krańcu Górnośląskiego Okręgu przemysłowego. Park miejski „Zielona” położony jest we wschodniej części miasta, zaraz przy granicy z Będzinem. Przez park przebiegają ulice Robotnicza, Letnia i Zielona. Pieczę nad parkiem sprawuje Urząd Miasta Dąbrowy Górniczej. Powierzchnia parku wynosi 67 hektarów. Na jego terenie znajduje się kawiarenka (ul. Letnia 10), mini ZOO oraz boiska do siatkówki plażowej i dmuchane boisko do piłki nożnej. W okresie letnim organizowane są także darmowe spływy kajakowe po Czarnej Przemszy. Do parku można dostać się autobusami linii 16 z centrum Dąbrowy i 79 z Będzina.

Historia

Dąbrowa Górnicza po raz pierwszy została przedstawiona na mapie z roku 1799. Powstanie miasta miało związek z odkryciem na jego terenach pokładów węgla kamiennego. To właśnie to wydarzenie sprawiło, że mała mieścina nieposiadająca nawet kościoła, awansowała do rangi miasta. Jednak prawa miejskie Dąbrowa uzyskała dopiero 18 sierpnia 1916 roku. Park „Zielona” zawdzięcza swe powstanie wybudowanej w 1932 roku drodze łączącej centrum Dąbrowy z będzińską Łagiszą. Od samego początku był własnością komunalną, gdyż miasto stać było jedynie na wycięcie drzew pod parkowe alejki. Dopiero w II połowie 1945 roku zaczęto w pełni zagospodarowywać teren parku, głównie dzięki pracom w czynie społecznym mieszkańców miasta. W parku znajdowało się dużo atrakcji. Niewielu wie, iż znajdowało się w nim małe miejskie ZOO, w którym można było podziwiać niedźwiedzie brunatne, jelenie, lisy i różnego rodzaju ptactwo. Niestety wypadek z roku 1967, w czasie którego jeleń, który wydostał się z klatki śmiertelnie poturbował człowieka sprawił, że postanowiono zamknąć ZOO. Jeszcze do końca XX wieku istniały ruiny klatek, lecz dziś nie ma już po nich śladu. Obecnie w parku odbywają się różnego rodzaju imprezy kulturalne, do których należą m.in. Dni Dąbrowy Górniczej, Piknik Country, zabawy związane z dniem dziecka itp. Na scenie ustawianej w centralnej części parku występowały takie gwiazdy, jak Budka Suflera, Michał Wiśniewski z zespołem Red Head czy In-Grid. 28 lipca 2004 r. na terenie parku zostało oficjalnie otwarte, przez ówczesnego prezydenta miasta – Jerzego Talkowskiego – MINI ZOO. Można tam podziwiać takie zwierzęta, jak: świnki wietnamskie, warchlaki dzika, owce grzywiaste czy kózki. W okresie zimowym na terenie parku organizowane są zawody w narciarstwie biegowym, po których przeważnie organizowany jest ciepły poczęstunek oraz istnieje możliwość wesołych szaleństw na śniegu.

Ścieżka

Ścieżka powstała w oparciu o walory rekreacyjne, doskonałe do wypoczynku zarówno fizycznego, jak i psychicznego. Jej początek to rondo przed wejściem do parku.

1. Trasa wycieczki rozpoczyna się od wejścia do parku na główną aleję spacerową, którą z obu stron otaczają wysokie drzewa, z przewagą licznych dębów.

2. Skręcamy w prawo, w jedną z licznych pomniejszych alejek, którą dojdziemy do placu zabaw. Znajdziemy tam liczne huśtawki, zjeżdżalnie, drabinki itp. Jest to prawdziwy raj dla dzieci, ale także dla rodziców, gdzie mogą spokojnie usiąść na ławeczce i obserwować wesołe zabawy swoich pociech.

3. Po wesołych szaleństwach na placu zabaw kierujemy się dalej tą alejką, którą tu przyszliśmy. Dojdziemy do niewielkiego stawu z małą wysepką na środku. W dawnych czasach można było pływać po tym jeziorku łódką. Natomiast teraz, przy okazji większych imprez masowych, istnieje możliwość popływania rowerami wodnymi.

4. Idąc dalej ścieżką wzdłuż lewego brzegu jeziorka i po przejściu całej jego długości skręcamy w lewo by dojść do centralnego placu parku. Tam znajduje się fontanna, która w okresie letnim tryska wodą. Właśnie na tym placu odbywają się organizowane w parku imprezy.

5. Główną aleją spacerową idziemy aż do kawiarenki, gdzie można zjeść lody i napić się wody bądź innych napojów. Znajdują się tam ławki na świeżym powietrzu oraz miejsce na ognisko.

6. Po odpoczynku wychodzimy z kawiarni i zaraz za furtką skręcamy w prawo, po czym dochodzimy do dawnego basenu. Obecnie mieszczą się tam boiska do piłki plażowej oraz dmuchane boisko do piłki nożnej. Jeśli jednak nie mamy ochoty grać, możemy skierować się w stronę Czarnej Przemszy, gdzie w okresie letnim organizowane są spływy kajakowe

7. Wychodząc z terenu „basenu” kierujemy się poboczem drogi w prawo. Po kilku minutach spaceru dojdziemy do niewielkiego placu, na środku którego stoi tzw. „okrąglak”. W przeszłości odbywały się w nim tańce i koncerty orkiestr dętych. Obecnie jest on miejscem spacerów zakochanych par w różnym wieku. W pobliżu znajduje się także rampa, po której można jeździć na deskorolce i rolkach.

8. Następnie skręcamy w ścieżkę biegnącą na południowy-zachód. Dojdziemy nią do MINI ZOO, gdzie możemy zobaczyć takie zwierzęta jak np. wietnamskie świnki czy małe sarenki. ZOO powstało głównie z pieniędzy podarowanych przez sponsorów, ogrodzenie zostało ufundowane przez Zakłady Koksownicze „Przyjaźń”, a opieki nad zwierzętami podjęła się firma OFI.

9. Po obejrzeniu tego niepowtarzalnego zwierzyńca wchodzimy na ścieżkę znajdującą się na wprost nas i idziemy nią cały czas prosto, po drodze mijając okazałe dęby, brzozy i olchy. Ponownie dochodzimy do placu centralnego, gdzie możemy umilić sobie czas na zabawach na drewnianym placu zabaw.

10. Po wyczerpującej zabawie kierujemy się na południe ku wyjściu z parku. Po drodze możemy zatrzymać się przy drewnianym podeście, z którego możemy zjechać po linie na oponie. Jest to świetna zabawa nie tylko dla dzieci.

11. Po tej jakże przyjemnej zabawie udajemy się w stronę wyjścia. Dochodzimy aż do ronda znajdującego się przed wejściem do parku. Może to być już koniec tej jakże niezwykłej i relaksującej wycieczki. Jeśli jednak mamy jeszcze na tyle sił, możemy skierować się w lewo i ścieżką ukrytą pośród drzew ruszyć w kierunku pobliskiego zbiornika wodnego Bogoria III, gdzie można mile spędzić czas na kąpielach pod czujnym okiem ratowników. Istnieje tam także możliwość wypożyczenia sprzętu wodnego (kajaki, łódki, rowerki wodne, żaglówki). Organizowane są tam także pokazy ratownictwa wodnego.

Informacje dodatkowe

Infrastruktura: w parku znajdują się liczne i w większości zadbane ławki, na które można bez większego wysiłku trafić. Przy wejściu do parku znajduje się prowizoryczny parking. Samochód można także zaparkować przy ulicy Letniej, na poboczu drogi. Jedyne wydzielone miejsce parkingowe znajduje się przy kawiarni. W parku nie ma typowych miejskich szalet, ich miejsce zajmują przenośne toalety firmy TOI TOI. Władze miejskie zatroszczyły się o miejsca zabaw dla dzieci. W parku znajdują się dwa place zabaw. Jeden z nich większy, z kolorowymi metalowymi huśtawkami, zjeżdżalniami, drabinkami oraz drugi, mniejszy na placu centralnym, wykonany prawie w całości z drewna.

Walory parku: Liczne i starannie utrzymane alejki parkowe nadające się do spacerów przez cały rok. Kawiarenka dostępna dla spacerowiczów. Organizowane w parku imprezy i zabawy. Możliwość uprawiania na terenie parku różnego rodzaju sportów, np. piłka plażowa, piłka nożna, ewolucje na deskorolce bądź rolkach, jazda na rowerze (wytyczone ścieżki rowerowe), spływy kajakowe, biegi przełajowe itp.

Park jest idealnym miejscem na rodzinne spacery. Wytyczone zostały bezpieczne miejsca do zabaw dla dzieci, w parku panuje cisza i spokój.

Słabe strony parku: Słabe połączenie komunikacyjne. Niezbadana przyroda. Mała ilość pojemników na śmieci. Zanieczyszczone jeziorko. 

Pomimo całego uroku parku, można jeszcze wiele zrobić, aby czas w nim spędzany był jeszcze przyjemniejszy. Należy porozstawiać więcej koszy na śmieci, dzięki czemu parku będzie czystszy. Odnowienia wymaga także parkowa kawiarenka. Należałoby także wyremontować metalowy plac zabaw, aby był on jeszcze bardziej przyjazny dzieciom. 

Urząd Miasta Dąbrowy Górniczej ma już jednak plany zagospodarowania terenu parku.

Bibliografia

„Mini ZOO w Parku Zielona” [w:] „Raptularz Kulturalny” 2004 nr 3 str. 33

Dąbrowa Górnicza – Nieoficjalna Strona Mieszkańca Miasta, http://dabrowa.pl

Dąbrowa Górnicza – Wikipedia, Wolna Encyklopedia, http://pl.wikipedia.org

Autorzy

Autorem pierwotnej wersji opisu parku powstałej w ramach projektu "Parki i ogrody oczami młodzieży" jest:
III Liceum Profilowane w Zespole Szkól Technicznych
ul. Królowej Jadwigi 12
41-30 Dąbrowa Górnicza
Opiekun grupy:
mgr Joanna Landecka 
Autorzy opisu:
uczennice klasy trzeciej liceum: Kamila Polak, Anna Kołodziejska, Anna Tylkowska
Współpracujacy nauczyciele:
Podziękowania:
Serdecznie dziękujemy:
- za opiekę nad projektem oraz pomoc w jego przygotowaniu: nauczycielce biologii, mgr Joannie Landeckiej.
- za udostępnienie materiałów i mapy Urzędowi Miasta Dąbrowy Górniczej.
- za pomoc w odnalezieniu niezbędnych informacji pracownicom Działu Regionalnego Miejskiej Biblioteki Publicznej w Dąbrowie Górniczej.


Wyszukiwarka

Wyszukiwarka


Kontakt

(to jest kontakt w sprawie tej strony internetowej, a nie kontakt do zarządcy parku) 

Nazwa organizacji
Ośrodek Działań Ekologicznych "Źródła"
Adres organizacji
90-602 Łódź, ul. Zielona 27
Telefon do organizacji
42 632 8118
Adres www organizacji
www.zrodla.org

 
 


Newsletter

wpisz swój e-mail aby otrzymywać informacje o naszych działaniach

Wyślij



© 2010 Ośrodek Działań Ekologicznych "Źródła" | Dzień Pustej Klasy | zielone szkoły | oszczędzajmy wodę | edukacja globalna | Kalendarz świąt ekologicznych