Park im. St. Staszica w Łodzi

Park im. Staszica w Łodzi znajduje się w obrębie ulic Uniwersyteckiej, Narutowicza, Wierzbowej oraz Jaracza. Powierzchnia parku wynosi 3,9 ha.

Historia

Ten zabytkowy park powstał w latach 1899-1901. Zaprojektował go L. Grabowski. Był to czwarty ogród miejski na terenie Łodzi.

W 1912 r. wzniesiono tam Pomnik Pracy i muszlę koncertową, którą później przekształcono w teatr letni. Pierwotnie park nosił nazwę "Ogrodu przy ul. Dzielnej". W 1918 otrzymał imię Stanisława Staszica i ustawiono w nim popiersie Staszica.

W latach 1930-1931 park został nieznacznie przebudowany. W czasie wojny natomiast zdewastowany przez okupanta. Zniszczeniu uległy oba pomniki, wycięto drzewa i krzewy iglaste. W okresie powojennym kosztem parku została poszerzona ul. Uniwersytecka. Obecnie pomnik St. Staszica usytuowany jest od strony ul. Narutowicza.

Przyroda

Cztery drzewa znajdujące się na terenie parku uznane zostały za pomniki przyrody. W 1994 roku przeprowadzono kompleksową pielęgnację drzewostanu parkowego. W parku znajdują się również dwa głazy narzutowe, które zostały uznane za pomniki przyrody. W ramach prac rewaloryzacyjnych parku wykonano dotychczas modernizację stawu, wybudowano niskie ogrodzenie, zmodernizowano plac zabaw dla dzieci, wybrukowano aleje wokół pomnika oraz zmodernizowano alejki o nawierzchni bitumicznej.

Autor

Na podstawie informacji ze strony http://pl.turystyka.uml.samozycie.pl

________________________________________________________________________________
 

Nadal pracujemy nad opisem parku. Zachęcamy Was do współpracy i samodzielnego redagowania artykułów, czy wstawiania zdjęć. Wszelkie pytania kierujcie na adres redaktor@parki.org.
 

Galeria

  Jeszcze nie dodano załączników. Możesz dodać załączniki po zalogowaniu się.

Wyszukiwarka

Wyszukiwarka


Kontakt

(to jest kontakt w sprawie tej strony internetowej, a nie kontakt do zarządcy parku) 

Nazwa organizacji
Ośrodek Działań Ekologicznych "Źródła"
Adres organizacji
90-602 Łódź, ul. Zielona 27
Telefon do organizacji
42 632 8118
Adres www organizacji
www.zrodla.org

 
 


Newsletter

wpisz swój e-mail aby otrzymywać informacje o naszych działaniach

Wyślij© 2010 Ośrodek Działań Ekologicznych "Źródła" | Dzień Pustej Klasy | PITy 2020 | zielone szkoły | oszczędzajmy wodę | edukacja globalna | Kalendarz świąt ekologicznych