Park im. St. Staszica w Kielcach

Kielce - miasto na prawach powiatu w południowo-centralnej Polsce, stolica województwa świętokrzyskiego.

Miasto położone jest w Górach Świętokrzyskich i stanowi gospodarcze i turystyczne centrum regionu. Kielce są również zagłębiem budowlanym o bogatych tradycjach, ośrodkiem kulturalnym i turystycznym. Na terenie Kielc znajduje się 5 rezerwatów przyrody.

Pierwsze wzmianki na temat kieleckiego parku pojawiły się w 1804 roku. Opisany został jako użytkowo-ozdobny ogród włoski posiadający na swym terenie staw, alejki z altankami oraz ogród kuchenny.

W roku 1818 w parku wytyczono główną aleję biegnącą od wejścia przy obecnej ulicy Jana Pawła II do stawu oraz sieć rozchodzących się promieniście alejek. W 1821 roku pojawiła się propozycja utworzenia publicznego ogrodu, która doczekała się realizacji w roku 1830, kiedy to Rada Administracyjna Królestwa Polskiego zadecydowała o przekazaniu ogrodu do użytku publicznego oraz określiła jego kształt i położenie.

W 1922 roku park zyskał imię Stanisława Staszica. Już po wojnie w 1953 roku swojego pomnika doczekała się także kolejna osoba związana z kielecką ziemią: Stefan Żeromski. Stefan Żeromski został także patronem kieleckiego parku. W 1986 roku dokonano zmiany patrona parku i stał się nim ponownie Stanisław Staszic. W 2001 na drzewach umieszczono tabliczki z informacją o gatunkach drzew. 3 lata później przy murze Pałacu Tomasza Zielińskiego została wybudowana ptaszarnia, którą zasiedlono bażantami, kuropatwami, przepiórkami oraz pawiami.

Park miejski im. Stanisława Staszica o powierzchni 7 ha, położony jest na południowym stoku Wzgórza Zamkowego. W parku znajduje się staw o powierzchni 1.1 ha zwany 'Podzameckim'. Kiedyś można było pływać po nim łódką, dziś zwiedzający mogą tylko  podziwiać fontannę lub dokarmiać łabędzie i dzikie kaczki.

W parku znajduje się wiele ciekawych rzeźb: figura św. Jana Nepomucena z XVIII w., pomnik Stanisława Staszica z 1906 r. (pierwszy świecki pomnik w Kielcach) i Stefana Żeromskiego (na cokole z granitu, pochodzącego z rozebranego pomnika Strzelców). Do niedawna była tu jeszcze jedna figura św. Jana Nepomucena, przeniesiona do parku z ulicy Ogrodowej. W 1997 roku powróciła ona jednak przed budynek kieleckiego Seminarium Duchownego.

Na szczególną uwagę w kieleckim parku zasługuje aleja kasztanowa uwieczniona przez Żeromskiego w jego książkach. W parku znajduje się około 1300 drzew i krzewów tworzących drzewostan mieszany, w skład którego wchodzą: kasztanowce, jesiony, lipy, klony, wiązy oraz robinie akacjowe. Niektóre z tych drzew liczą sobie ponad 100 lat.

Przez park przechodzi  czerwony szlak miejski prowadzący przez zabytkowe i ciekawe turystycznie miejsca miasta Kielce,  niebieski szlak spacerowy prowadzący z ulicy Zamkowej na Stadion Leśny oraz  zielony szlak spacerowy prowadzący z ulicy Zamkowej na Bukówkę.

Źródło:


  • http://pl.wikipedia.org

  • http://stare.kielce.com

Mapa: Park im. St. Staszica w Kielcach

Współrzędne goegraficzne:
Szerokość geograficzna: 50.8683781420346
Długość geograficzna: 20.621337890625

Galeria

  Jeszcze nie dodano załączników. Możesz dodać załączniki po zalogowaniu się.

Wyszukiwarka

Wyszukiwarka


Kontakt

Nazwa organizacji
Ośrodek Działań Ekologicznych "Źródła"
Adres organizacji
90-602 Łódź, ul. Zielona 27
Telefon do organizacji
42 632 8118
Adres www organizacji
www.zrodla.org

 
 


Newsletter

wpisz swój e-mail aby otrzymywać informacje o naszych działaniach

Wyślij© 2010 Ośrodek Działań Ekologicznych "Źródła" | Dzień Pustej Klasy | PITy 2017 | zielone szkoły | oszczędzajmy wodę | edukacja globalna | Kalendarz świąt ekologicznych