Park im. Reymonta w Łodzi

Park im. Władysława Stanisława Reymonta w Łodzi znajduje się w obrębie ulic Piotrkowskiej, Przybyszewskiego, Stockiej i Milionowej. Powierzchnia parku wynosi 6.3 ha.

Park usytuowany jest tuż obok Białej Fabryki (obecnie Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi) Właściciel fabryki, Ludwik Geyera, założył opisywany park w połowie XIX wieku.

Przyroda

Obecny drzewostan parku liczy około stu lat i składa się z dębów, topoli i świerków. Za pomniki przyrody zostało uznane osiem drzew.

Do atrakcji dendrologicznych należą przede wszystkim okazy katalpy zwyczajnej i wielkokwiatowej, największych w Łodzi, jak również okazy robinii akacjowej. W parku znajduje się kasztanowiec o obwodzie pnia 3,1 m, największy przedstawiciel swego gatunku w Łodzi oraz bardziej popularne gatunki, wśród których znajdują się lipy drobnolistne, dąb szypułkowy, jesion i inne.

W centrum parku znajduje się staw. Niegdyś znajdowały się tu stawy fabryczne, które w czasie wojny zostały częściowo zasypane a istniejąca na nich wyspa została włączona do parku.

Informacje dodatkowe

W 2004 roku została odsłonięta fontanna w kształcie kwiatu lilii w parku im Reymonta, zaprojektowana przez  łódzką rzeźbiarkę Zofię Władykę-Łuczak.

Autor

Na podstawie źródła www.wikipedia.org.
 


Wyszukiwarka

Wyszukiwarka


Kontakt

(to jest kontakt w sprawie tej strony internetowej, a nie kontakt do zarządcy parku) 

Nazwa organizacji
Ośrodek Działań Ekologicznych "Źródła"
Adres organizacji
90-602 Łódź, ul. Zielona 27
Telefon do organizacji
42 632 8118
Adres www organizacji
www.zrodla.org

 
 


Newsletter

wpisz swój e-mail aby otrzymywać informacje o naszych działaniach

Wyślij© 2010 Ośrodek Działań Ekologicznych "Źródła" | Dzień Pustej Klasy | PITy 2020 | zielone szkoły | oszczędzajmy wodę | edukacja globalna | Kalendarz świąt ekologicznych