Park Centralny w Białymstoku

Park Centralny to park miejski w Białymstoku o powierzchni 5 ha. Obiekt położony jest w centrum miasta, w obrębie ulic: Kalinowskiego, Mariańskiego (Młynowa) oraz placem Uniwersyteckim.

Historia


Park został utworzony w 1948 roku na terenie zniszczonego XIX - wiecznego cmentarza rabinackiego (kirkutu), który zajmował teren między ulicami Kalinowskiego a nie istniejącą już dzisiaj w większej części ulicą Odeską. Budowę obiektu zakończono w latach 70. XX.

Do 2007 roku w parku znajdowała się macewa upamiętniająca cmentarz. Została ona jednak przeniesiona na cmentarz żydowski na ul. Wschodniej.

W 1974 roku na terenie parku zbudowano amfiteatr im. Czesława Niemena ze sceną o powierzchni 200 m2 i trybunami na 3,5 tysiąca miejscu. Aktualnie w jego miejscu budowana jest  Opera i Filharmonia Podlaska - Europejskie Centrum Sztuki w Białymstoku.

W północno-zachodniej części parku u jego podnóża mieści się Białostocki Teatr Lalek. Park Centralny jest jednym z punktów otwartego w czerwcu 2008 r. Szlaku Dziedzictwa Żydowskiego w Białymstoku opracowanego przez grupę doktorantów i studentów UwB - wolontariuszy Fundacji Uniwersytetu w Białymstoku.

Przyroda


Główną roślinność parku stanowią drzewa takie, jak klon, kasztan, lipa, topola osika. Pomimo niewielkiej powierzchni rosną tam dorodne okazy krzewów z gatunku: cis, irga, tawuła, forsycja, kalina, pigwa. W parku jest sieć małych alejek spacerowych, przy których ustawiono ławki i śmietniczki.

Obiekty


W 2004 r. wewnątrz parku powstał ekologiczny plac zabaw dla małych dzieci, wyposażony w różnorodne elementy zabawowe, między innymi sprawnościowe.

W granicach parku, na skarpie znajduje się Pomnik Bohaterów Ziemi Białostockiej autorstwa B. Chmielewskiego i M. Zbichorskiego (odsłonięty 18.10.1975 r.), składający się z 17 m. kolumn złączonych ze sobą koronami drzew, na których gniazduje orzeł z rozpostartymi skrzydłami.

Źródło


www.wikipedia.org

www.bialystok.pl

Galeria

  Jeszcze nie dodano załączników. Możesz dodać załączniki po zalogowaniu się.

Wyszukiwarka

Wyszukiwarka


Kontakt

Nazwa organizacji
Ośrodek Działań Ekologicznych "Źródła"
Adres organizacji
90-602 Łódź, ul. Zielona 27
Telefon do organizacji
42 632 8118
Adres www organizacji
www.zrodla.org

 
 


Newsletter

wpisz swój e-mail aby otrzymywać informacje o naszych działaniach

Wyślij© 2010 Ośrodek Działań Ekologicznych "Źródła" | Dzień Pustej Klasy | PITy 2017 | zielone szkoły | oszczędzajmy wodę | edukacja globalna | Kalendarz świąt ekologicznych