Park Arkadia w Warszawie

Park Arkadia to dawna posiadłość Wierzbno. Obecnie znajduje się w warszawskiej dzielnicy Mokotów, pomiędzy ulicami Puławską, Żywnego, Piaseczyńską i Idzikowskiego. Powierzchnia parku wynosi ok. 11 ha. Park o charakterze miejskim założono w latach 1968-1970 według projektu prof. Longina Majdeckiego, w bezpośrednim sąsiedztwie zabytkowego założenia pałacowo-ogrodowego Królikarnia. Część parku położona jest na wysoczyźnie Skarpy Warszawskiej (Arkadia Górna), a część u jej podnóża (Arkadia Dolna). Są one ze sobą powiązane układem ciągów komunikacyjnych.

Historia

Historia założenia parkowego na tych terenach sięga roku 1680. Wówczas Stanisław Herakliusz Lubomirski zbudował tu otoczony ogrodem pałacyk wg projektu Tylmana z Gameren i nazwał go Arkadią.  Od roku 1720 tereny te znajdowały się w rękach króla Augusta II Sasa, który wykupił je ze względu na źródła, które miały zasilać w wodę kanały w późniejszych Łazienkach.  W roku 1840 pałacyk wydzierżawił doktor Ludwik Sauvan i urządził tu zakład wodoleczniczy, gdzie leczył kuracjuszy przy pomocy leczniczych źródeł wody. Wierzbno zamieniło się wówczas w uzdrowisko, a w pobliżu pałacu zbudowano kilka willi zupełnie jak w Ciechocinku. Dziś po pałacu nie ma śladu – został zniszczony w czasie II wojny światowej.

Dzisiejszy park Arkadia posiada silne i bardzo wyraźne powiązania przestrzenne z zabytkowym założeniem Królikarni. Szczególnie ważnym elementem łączącym oba obiekty jest układ wodny, w postaci systemu stawów znajdujących się u podnóża skarpy, na które rozciąga się rozległy widok z tarasu pałacu Królikarni. Spacerując nad wodą możemy podziwiać bryłę pałacu wyłaniająca się spośród koron starych drzew.  Park ma charakter spacerowo- wypoczynkowy.

Atrakcje

W parku znajdują się Staw Arkadia, Stawy Pod Królikarnią, plac zabaw dla dzieci, muzeum im. Xawerego Dunikowskiego w Pałacu Królikarnia.

Obiekt wpisany do rejestru zabytków Dec. Nr 546/2 z 1965 r. Postanowieniem z dnia 10.04.2006 r. nr 283/06 uściślono granice ochrony konserwatorskiej. Teren parku Arkadia został objęty ochroną jako zespół przyrodniczo-krajobrazowy "Arkadia" na mocy uchwały Rady miasta stołecznego Warszawy z dnia 10 lipca 2008 roku.

Źródło

"Spacerownik Warszawski" – www.wikipedia.org
www.um.warszwa.pl – www.zielona.um.warszawa.pl
 

Galeria

  Jeszcze nie dodano załączników. Możesz dodać załączniki po zalogowaniu się.

Wyszukiwarka

Wyszukiwarka


Kontakt

Nazwa organizacji
Ośrodek Działań Ekologicznych "Źródła"
Adres organizacji
90-602 Łódź, ul. Zielona 27
Telefon do organizacji
42 632 8118
Adres www organizacji
www.zrodla.org

 
 


Newsletter

wpisz swój e-mail aby otrzymywać informacje o naszych działaniach

Wyślij© 2010 Ośrodek Działań Ekologicznych "Źródła" | Dzień Pustej Klasy | PITy 2017 | zielone szkoły | oszczędzajmy wodę | edukacja globalna | Kalendarz świąt ekologicznych