Park 3 Maja w Łodzi

Położenie: ul. Kopcińskiego, Małachowskiego, Niciarniana

Historia

Park powstał na terenie lasu miejskiego, pozostałości po dawnej Puszczy Łódzkiej, który na początku wieku zajmował kwadrat sięgający południa ulicy Rokicińskiej, był więc trzykrotnie większy niż obecny teren parku. Podczas I wojny światowej okoliczni mieszkańcy wycięli znaczną część drzew na opał. Wówczas to przestała istnieć część lasu położona na południe od linii kolejowej Łódź Fabryczna - Koluszki (przeprowadzonej przez te tereny w 1864 roku). Po zakończeniu wojny na części lasu leżącej po północnej stronie torów założono park według projektu l. Kołaczkowskiego. Część leśną pozostawiono bez zmian, natomiast zaczęto przekształcać fragment od frontu, tj. od ul. Kopcińskiego oraz część przeznaczoną w projekcie pod tereny sportowe. Na początku lat 20. XX wieku w części środkowej parku, urządzono plac zabaw i boisko dla młodzieży szkolnej. Od 1923 roku, aż do wybuchu II wojny światowej organizowano tu półkolonie letnie dla dzieci, zadomowiły się tu także organizacje sportowe. W 1928 roku wykopano w parku staw, a na początku lat 30. zaprojektowano ogródek jordanowski i plac zabaw dla dzieci, a poszczególne fragmenty parku rozdzielone zostały szpalerami drzew. W 1955 roku prowadzono kolejne prace przy rozbudowie obiektów sportowych, m.in. ogrodzono je siatką oraz usypano nasyp na trybuny. Wycięto wówczas około 100 dębów okazałych rozmiarów. W ostatnim czasie, we wschodniej części parku na terenie tzw. Parku Rozrywkowego, oddano do użytku halę sportową Centrum Zajęć Sportowo - Rekreacyjnych.

Park ma kształt nieregularnego czworokąta wydłużonego w kierunku wschód-zachód. Od strony południowej przylega do linii kolejowej. Północną jego granicę wyznacza ulica Małachowskiego. Od wschodu ograniczony jest ulicą Niciarnianą, a od zachodu Kopcińskiego - tu znajduje się główne wejście do parku. Park ma charakter sportowo-rekreacyjny, obok licznych terenów sportowych i placów zabaw znajdują się tu tereny typowo leśne. Równolegle do dłuższych boków parku biegną dwie aleje spacerowe obsadzone dębami. Są to głównie mieszańce dębu szypułkowego i bezszypułkowego.

Ścieżka

Przystanek 1
Park powstał na terenie dawnej Puszczy Łódzkiej w obrębie leśnym Zagajniki oraz Skrzynczyska i Glinianki i zajmował wtedy znacznie większy obszar. Las ten przetrwał aż do czasu I wojny światowej, kiedy ludzie wycieli dużą część drzew na opał. Pozostał tylko ten kawałek, który teraz jest parkiem, nazywano go Laskiem Widzewskim lub Polesiem Widzewskim. W latach dwudziestych las zmienił się w barwny park, posadzono nowe drzewa, kwiaty, powstały boiska, plac zabaw, sztuczny staw. Od początku park był miejscem rekreacji, wypoczynku i do dziś spełnia funkcję parku sportowego. Obecnie nosi nazwę Parku im. 3 maja, a jego wschodnia część nazywana jest Parkiem Rozrywki.

Jest to miejsce, gdzie możemy się zastanowić nad najodpowiedniejszą nazwą dla parku, zorganizować konkurs na nazwę i logo parku.
 

Przystanek 2
Trasę rozpoczynamy na niewielkim parkingu u zbiegu ulic Małachowskiego i Kopcińskiego. Tu przedstawiamy krótką historię parku, a następnie kierujemy się na południe do wnętrza parku. Zwracamy uwagę na jemiołę porastającą topole berlińskie i robinie akacjowe po naszej lewej stronie. Przystajemy na moment na skraju boiska i przyglądamy się bliżej drzewom iglastym - modrzewiom europejskim (zrzucającym igły na zimę) oraz wiecznie zielonym daglezjom o charakterystycznych jasnobrunatnych szyszkach długości 8 cm, z których wystają łuski nasienne z wierzchołkiem podzielonym na trzy "języczki". Daglezja pochodzi z gór zachodniej części Ameryki Pn., u nas osiąga wysokość około 50 m, a w swojej ojczyźnie nawet 90 m. Jej korona jest dość smukła, stożkowata. Gałęzie wyrastają z pnia okółkowo i piętrowo - tak jak u świerka. Igły mają długość 2-3 cm, są dość miękkie, matowe, od spodu mają dwa białe paski. Roztarte igły pachną podobnie do pomarańczy.
 

Przystanek 3
Dochodzimy do okazałego dębu o obwodzie 339 cm. Jest to najstarsze i najgrubsze drzewo w parku. Rośnie na zachodnim krańcu rozległego placu zabaw ogrodzonego malowniczym szpalerem lip krymskich. Lipa krymska ma dwubarwne liście, z wierzchu ciemnozielone, połyskujące, gładkie a od spodu jasnozielone, nagie z kępkami żółtawych włosków w kątach liści. Wyróżnia się ciekawym pokrojem, tylko najwyżej położone gałęzie skierowane są ku górze, a wszystkie pozostałe, a przede wszystkim dolne, zwisają sięgając niemal ziemi.

Przy dębie można zrealizować zajęcia wg pomysłu pt. "Pamiątka z przeszłości".
 

Przystanek 4
Następnie kierujemy się na zachód, w kierunku stawu. Staw pełni bardzo ważną funkcję na terenach zurbanizowanych. Podnosi wilgotność powietrza, stanowi rezerwuar pożywienia dla organizmów żywych, wodopój dla ptaków i drobnych ssaków, miejsce rozrodu dla płazów i owadów, jest również atrakcyjnym elementem wzbogacającym krajobraz.

Na północnym krańcu stawu znajduje się kilka głazów narzutowych. Zostały one przetransportowane na obszar Polski środkowej ok. 180 tys. lat temu, w czasie zlodowacenia warciańskiego. Leżą tu głównie granity zbudowane z drobnych minerałów o różnych kolorach: różowych i szarych skaleni, białego lub przeźroczystego kwarcu i czarnego biotytu oraz granitognejsy zawierające na swojej powierzchni różnobarwne smugi. Część głazów porośnięta jest mchem.

Oprócz zagadnień związanych z życiem w stawie i przy jego brzegu, warto poruszyć temat głazów, pomocny może tu być scenariusz pt.: "Życie kamieni".
 

Przystanek 5
Opuszczamy staw i wędrujemy leśną drogą wzdłuż ogrodzenia Centrum Zajęć Sportowo-Rekreacyjnych w kierunku boiska. Przechodzimy przez leśną część parku porośniętą głównie przez dęby i graby, napotkać tu możemy także sosnę zwyczajną, brzozę brodawkowatą i topolę osikę. Wychodzimy na wolną przestrzeń, przed nami rozciąga się widok na przestronną część parku przeznaczoną w dużej mierze do rekreacji i sportu. Mijamy amfiteatr schowany wśród krzewów, plac zabaw, stoły do ping-ponga, za górką z torem saneczkowym zakręcamy na północ w stronę miasteczka ruchu drogowego, idziemy aleją w stronę hali sportowej znajdującej się u wylotu ul. Konstytucyjnej.

Doskonałe miejsce do wszelkich zajęć ruchowych zaprezentowanych w scenariuszach "Zabawy w naturze", "Zabawy ruchowe w parku".
 

Przystanek 6
Wędrujemy aleją przez leśną część parku wzdłuż ulicy Małachowskiego. Aleja obsadzona jest dębami i krzewami m.in. rośnie tu śnieguliczka i tawuły. Tuż przed kolejnym przystankiem po północnej stronie alei rośnie platan klonolistny o charakterystycznej łuszczącej się dużymi płatami kolorowej korze. Kilkanaście metrów dalej znajduje się placyk z urządzeniami sportowymi rodem z siłowni.

Z pewnością uczniowie będą chcieli skorzystać z rozstawionych tu sprzętów i poprawić swoją kondycję. Zaproponuj im aby przy okazji, zastanowili się, jak mogą spędzać czas w parku ludzie w różnym wieku (scenariusz pt.: "W co się bawić").
 

Przystanek 7
Nadal wędrujemy aleją w kierunku wschodnim. Na wysokości placu zabaw, po północnej stronie drogi rośnie rozłożysty kasztanowiec o obwodzie 251 cm. Nieco dalej, niedaleko rozwidlenia alejek, po południowej stronie rośnie kilka krzewów kaliny koralowej. Jest to krzew chroniony, zrzucający liście na zimę. Liść jest pojedynczy 3-5 klapowy o długości do 10 cm, a szerokości do 8 cm., jesienią przebarwiający się na czerwono lub na kolor czerwonobrązowy. Kwiaty zebrane w szczytowe podbaldachy. Owoc pestkowy, kulisty, silnie szkarłatnoczerwony, zawiera trujące związki oraz garbniki przez co jest gorzki, mimo to jest pożywieniem niektórych ptaków. Cała roślina (owoce, kora i kwiaty) ma właściwości lecznicze i stosowana jest jako środek przeciwkrwotoczny oraz rozkurczowy.


Wyszukiwarka

Wyszukiwarka


Kontakt

Nazwa organizacji
Ośrodek Działań Ekologicznych "Źródła"
Adres organizacji
90-602 Łódź, ul. Zielona 27
Telefon do organizacji
42 632 8118
Adres www organizacji
www.zrodla.org

 
 


Newsletter

wpisz swój e-mail aby otrzymywać informacje o naszych działaniach

Wyślij© 2010 Ośrodek Działań Ekologicznych "Źródła" | Dzień Pustej Klasy | PITy 2017 | zielone szkoły | oszczędzajmy wodę | edukacja globalna | Kalendarz świąt ekologicznych