Park 1 Maja w Łodzi - Stawy Stefańskiego


Województwo: łódzkie

Powiat: grodzki Łódź

Park znajduje się w południowej części miasta, na terenie Rudy Pabianickiej. Rozciąga się dookoła Stawu Stefańskiego, akwenu przepływowego utworzonego na rzece Ner, pomiędzy ulicami Rudzką, Farną, Patriotyczną i Głębinową. Dojazd zapewnia autobus linii 50.

Historia

Początki parku odnajdziemy po I wojnie światowej, kiedy to prywatny przedsiębiorca Stefański został właścicielem stawu oraz otaczających go łąk i terenów rozparcelowanego folwarku. Nowy gospodarz uporządkował brzegi stawu, który dotąd porośnięty roślinnością wodną był ostoją kaczek, piżmowców, wydr i żółwi błotnych. Stefański wybudował restaurację i zorganizował wypożyczalnię łódek, nadając temu miejscu charakter rekreacyjny. W tym czasie Ruda Pabianicka była samodzielnym miastem, którego walory wypoczynkowe doceniali mieszkańcy przemysłowej Łodzi. W czasie II wojny światowej stawem o powierzchni 6 ha zainteresowali się okupanci, którzy zamierzali założyć park oraz wybudować kąpielisko. Po wojnie Ruda Pabianicka znalazła się w granicach wielkiej Łodzi. W latach 1948-1951 decyzją władz miasta uporządkowano teren, nadając mu charakter parku, usypano górkę saneczkową i wybudowano kąpielisko. Dno stawu pokryto warstwą żwiru, umocniono brzegi, utworzono piaszczystą plażę na wschodnim brzegu stawu i powiększono akwen do 11,4 ha (do dziś największy w granicach miasta). W latach sześćdziesiątych park przeżywał swój największy rozkwit. Aktualnie na terenie parku znajduje się Miejski Ośródek Sportu i Rekreacji „ Stawy Stefańskiego”. Można tu uprawiać liczne sporty wodne i korzystać z niewielkiego, strzeżonego kąpieliska na zachodnim brzegu. Malownicze otoczenie stawu nadal przyciąga łodzian i sprzyja spacerom, wycieczkom rowerowym i jeździe konnej.

Przyroda

Na terenie Parku 1 Maja zdecydowanie dominują drzewa i krzewy liściaste. W dużych ilościach występują kasztanowce, różne gatunki klonów (zwyczajne, srebrzyste), olsza czarna oraz topole. Jednym z największych drzew jest topola czarna, której obwód dochodzi do 450 cm. Wędrując po parku można zobaczyć dęby szypułkowe, a wśród nich okaz, którego obwód wynosi 390 cm. Ponadto możemy znaleźć dęby czerwone, brzozy brodawkowate i lipy szerokolistne. Nad wodą rosną pojedyncze wierzby płaczące. Nielicznie występują drzewa iglaste: modrzewie europejskie i sosny (zwyczajna i czarna). Wśród krzewów dominuje bez czarny, trzmielina zwyczajna oraz śnieguliczka. Mieszkańcami parku są przede wszystkim ptaki, wiewiórki i jeże. Bliskość pól i kompleksu leśnego Popioły sprawia, że na południowo- zachodnich krańcach parku można spotkać przemykające sarny, lisy i zające. Staw jest domem dla kaczek krzyżówek. W okresie migracji ptaków odpoczywają tu inne gatunki kaczek i łabędzie.

 

Ścieżka

1. Trasę ścieżki rozpoczynamy poza granicami parku na skrzyżowaniu ulic Rudzkiej i Farnej. Rośnie tutaj topola czarna, która jest pomnikiem przyrody. Idąc ulicą Farną mijamy ulicę Plażową i wchodzimy na teren parku. Spacerujemy wąską alejką, mijając okazałe topole i młode klony. Zbliżamy się do rzeki Ner, od której oddziela nas podmokła łąka porośnięta nadwodną roślinnością i szpalerem jesionów wyniosłych. Mijamy dwie, okazałe wierzby. Zatrzymujemy się przy moście będącym zarazem jedną z tam piętrzących wody Neru.
 

2. Podążamy wschodnim brzegiem stawu. Idziemy aleją, wzdłuż której dominują kasztanowce i brzozy. W głębi po lewej stronie widzimy topole i nieliczne jarząby pospolite. Po prawej stronie, nad wodą pojawia się olsza czarna, która będzie często towarzyszyć nam podczas naszego spaceru po parku. W pobliżu wody rośnie interesująca topola, która wyróżnia się formą i grubością pnia (na wysokości 130 cm ma obwód 510 cm). Po lewej stronie mijamy szpaler klonów zwyczajnych odmiany kulistej. Dochodzimy do zabudowań. Prowadząca nas wzdłuż stawu ścieżka zbliża się do lustra wody. Po lewej stronie towarzyszy nam szereg wysokich topoli czarnych odmiany włoskiej. Z tego miejsca możemy podziwiać piękno wierzb płaczących rosnących na przeciwległym brzegu stawu. Mijamy MOSiR z magazynem łódek i kajaków. Docieramy do miejsca, w którym park przechodzi w las. Po prawej stronie widzimy samotnie rosnący dąb szypułkowy. Po lewej mijamy ekosystem, w którym można wyraźnie wyróżnić warstwę drzew i podszyt. Dominuje tu olsza czarna, wśród której rosną m.in. dęby, brzozy, bez czarny, trzmielina i chmiel zwyczajny. Idąc dalej, mijamy od strony wody skupisko olszy czarnej, za którym podziwiamy piękny klon pospolity odmiany kulistej, którego gęsta, zwarta korona sprawia wrażenie uformowanej. Po lewej stronie dostrzegamy w oddali parasolowate korony sosen zwyczajnych. Zbliżamy się do dawnej górki saneczkowej obecnie porośniętej różnymi krzewami.
 

3. Dochodzimy do drugiego mostu. Jest on tamą rozdzielającą główny staw od tzw. osadnika. Tutaj latem możemy zaobserwować piękną roślinność wodną pływającą po powierzchni (m.in. grzybienie białe). Możemy także spotkać wielu wędkarzy łowiących okonie, szczupaki, sumy karłowate, liny. Przechodzimy przez most i zatrzymujemy się przy młodych dębach czerwonych, rosnących po lewej stronie ścieżki. Gdy stoimy przodem do lustra wody, widzimy wyspę z dużym skupiskiem olszy szarej, zasiedloną przez kaczki krzyżówki. Są one najliczniej występującymi kaczkami w Europie. Samce mają butelkowo-zieloną głowę, żółtawy dziób, białą obrożę na ciemnobrązowej szyi oraz białe podbrzusze. Samice są szare i mają pomarańczowo-brązowy dziób oraz niebiesko-fioletowe lusterka na skrzydłach. Za nami rozciąga się łąka przechodząca w pola uprawne, za którymi przebiega ulica Zastawna i granica miasta.
 

4. Idąc dalej mijamy ujście rzeczki Gadki, nad którą rozciąga się podmokła łąka. Aleja parkowa wprowadza nas w „tunel” utworzony przez różne gatunki olszy oraz krzewy bzu czarnego. Dochodzimy do okazałego dębu szypułkowego, rosnącego po lewej stronie alejki. Za nim znajduje się polana, w centrum której rośnie lipa szerokolistna.
 

5. Ruszamy dalej. Po lewej stronie podziwiamy skupisko klonów srebrzystych, po prawej okazałą wierzbę płaczącą, której gałęzie sięgają lustra wody. Mijamy wypożyczalnię sprzętu wodnego i kąpielisko z niewielką piaszczystą plażą. Idziemy aleją wysadzaną kasztanowcami. W głębi, po lewej stronie, rosną pojedyncze, smukłe brzozy brodawkowate oraz sosny czarne. Po prawej stronie widzimy niewielki plac zabaw. Podążamy ścieżką w kierunku pierwszego mostu. Po lewej stronie widzimy budynek, w którym na początku XX wieku mieściły się stajnie pobliskiego toru wyścigów konnych. W latach sześćdziesiątych znajdowała się tu szkutnia, w której remontowano łodzie. Dzisiaj część budynku zajmuje restauracja. Dochodzimy do mostu, na którym kończymy nasz spacer. Po lewej stronie podziwiamy wysmukłe modrzewie europejskie oplecione winobluszczem pięciolistkowym, szczególnie pięknym jesienią ze względu na purpurowo-czerwoną barwę. Zatrzymujemy się na moście, z którego z jednej strony podziwiamy panoramę całego stawu i parku, z drugiej - koryto rzeki Ner (uwaga na bezpieczeństwo).

Bibliografia  • Mowszowicz J. (red), Parki Łodzi, ŁTN, Łódź 1962
     


Uwagi

Nasze uwagi dot. zagospodarowania parku 1. Pomimo walorów przyrodniczych i rekreacyjnych Park 1 Maja sprawia wrażenie opuszczonego, pozbawionego gospodarza. Nie widać w nim koszy na śmieci, nieliczne ławki są zniszczone i nie zachęcają do odpoczynku. W parku brakuje także bezpiecznego i atrakcyjnego placu zabaw dla dzieci oraz punktów świetlnych. 2. W parku rosną drzewa, które według nas zasługują na szczególną uwagę i troskliwą opiekę, a nawet objęcie ochroną.

Autorzy

Autorem pierwotnej wersji opisu parku powstałej w ramach projektu "Parki i ogrody oczami młodzieży" jest:
Gimnazjum nr 42 im. W. Reymonta
ul. Dubois 7/9
93-491 Łódź
Opiekun grupy:
Dorota Karło Agnieszka Tokarczyk
Autorzy opisu:
Anna Bąk, Aleksandra Brzozowska, Izabela Cholewińska, Ada Galanciak, Dawid Gołaszewski, Aleksandra Karło, Katarzyna Kisiel, Joanna Kosmala, Agnieszka Krzemińska, Karolina Napieralska, Kamila Nastarowicz, Justyna Pater, Paweł Sipak i Angelika Woźniak
Współpracujacy nauczyciele:
 


Wyszukiwarka

Wyszukiwarka


Kontakt

Nazwa organizacji
Ośrodek Działań Ekologicznych "Źródła"
Adres organizacji
90-602 Łódź, ul. Zielona 27
Telefon do organizacji
42 632 8118
Adres www organizacji
www.zrodla.org

 
 


Newsletter

wpisz swój e-mail aby otrzymywać informacje o naszych działaniach

Wyślij© 2010 Ośrodek Działań Ekologicznych "Źródła" | Dzień Pustej Klasy | PITy 2017 | zielone szkoły | oszczędzajmy wodę | edukacja globalna | Kalendarz świąt ekologicznych