Storczykarnia w Łańcucie

Województwo: podkarpackie
Powiat:  łańcucki

Storczyk jest kwiatem pełnym wdzięku i elegancji. Dumnie prezentuje się w mieszkaniu, dodając mu niepowtarzalnego charakteru. Roślina ta posiada już rzesze swoich miłośników, dla których żaden kwiat nie ma w sobie tego "czegoś", co prężący się na podpórce storczyk. Kilka doniczek storczyka wystawionych w kwiaciarni potrafi wzbudzić zachwyt... a co dopiero ich dziesiątki zgromadzone w jednym miejscu... Dlatego też, warto odwiedzić Storczykarnie w Łańcucie i samemu przekonać się jak wygląda piękno w najczystszej postaci.


Łańcut to miasto w województwie podkarpackim,  leżące 16 km na wschód od Rzeszowa. W 1629 r. Łańcut stał się własnością Lubomirskich, którzy wznieśli tu nowocześnie ufortyfikowaną rezydencję. Z miasta o charakterze lokalnego rynku Łańcut stał się rezydencją możnego i wpływowego rodu. W 1823 r. w wyniku podziału wielkiej fortuny Lubomirskich dobra Łańcuckie przeszły w ręce Alfreda Potockiego, człowieka wykształconego i przedsiębiorczego gospodarza. Za czasów Potockich gruntownie przebudowano zamek, przekształcając go w jedną z najpiękniejszych rezydencji magnackich w Polsce  - otoczoną  prześlicznym parkiem.

Front Zamku w Łańcucie

 

Na  terenie tego właśnie kompleksu, możemy dziś podziwiać wspomnianą już Storczykarnię.

Szklarnia

 

Historia Storczykarni

Z historą Storczykarni możemy  zapoznać się na stronie Muzeum-Zamku  w Łańcucie z której dowiadujemy się m.in.

- w latach 1893-1904 na polecenie Romana i Elżbiety Potockich wiedeńska firma Griedl w parku na wprost Ujeżdżalni wybudowała Palmiarnię (rozebraną po 1923 r.).

- na zapleczu Palmiarni ogrodnik Alois Philipp wzniósł szklarnię, która pełniła początkowo funkcję jej zaplecza. Prowadzono tu uprawę i hodowlę wielu roślin m.in. storczyków od których szklarnie wzięły nazwę. Stała się ona miejscem odwiedzanym przez zacnych gości właścicieli zamku łańcuckiego m.in. podziwiał ją w 1923 r. Ferdynand, król Rumunii wraz z małżonką królowa Marią a cztery lata później Ignacy Mościcki, prezydent Polski.

- po II wojnie światowej Storczykarnię przejęło Państwowe Gospodarstwo Rolne, które do lat 80-tych XX w. kontynuowało uprawę storczyków. Później nowy właściciel szklarni zaprzestał ogrzewania i opieki nad Storczykarnią, która zaczęła szybko popadać w ruinę.

- Muzeum zakupiło resztkę z gatunków i odmian historycznej kolekcji storczyków. W kwietniu 1994 roku Muzeum przejęło kompletnie zdewastowaną  Storczykarnię i rozpoczęto starania o przywrócenie jej dawnej świetności.

-  w latach 2000-2002 wybudowano nową kotłownię. W 2004 r. rozpoczęto przygotowania do odbudowy szklarni i ich zagospodarowania. W efekcie projektu „Rewitalizacja zabytkowych budynków Maneżu, Kasyna i Storczykarni” realizowanego w latach 2007-2009 przywrócona została dawna funkcja Storczykarni  i stała się ona atrakcją parku zamkowego.

Storczykarnia dziś

Obecnie Storczykarnia, uroczyście otwarta  30.VII.2008 ma kształt podkowy, z patiem w środku. Na patio jest kawiarnia, gdzie można napić się kawy czy herbaty i zjeść coś słodkiego.

Budynek składa się z części ekspozycyjnej, zaplecza podzielonego na trzy strefy klimatyczne oraz kawiarni letniej. Obiekt wyposażony jest w nowoczesne urządzenia służące utrzymaniu odpowiednich warunków umożliwiających uprawę tej wymagającej rośliny. Temperatura przekracza 20 stopni. Co jakiś czas ze specjalnej instalacji wydowbywaja się obłoki pary wodnej, zapewniające właściwy poziom wilgotności powietrza. Robi to ogromne wrażenie na zwiedzających.

Można usiąśc i "delektowac" się pięknem otoczenia

 

W szklarni wystawowej podziwaić możemy wiele rodzajów i gatunków storczyków. Trafiają tam rośliny najpiękniej wyglądające, będące w okresie kwitnienia. Przez pozostałą część roku uprawiane są one w jednej z trzech szklarni zaplecza.

Zaplecze

 

W części ekspozycyjnej oglądamy zarówno storczyki naziemne (rosnące na ziemi), litofity (rosnące na skałach) jak i nadrzewne (rosnące na konarach drzew) zwane epifitami. Kolekcja jest systematycznie powiększana o nowe  gatunki storczyków.

Storczyki w całej okazałości

 

Powierzchnia obiektu, dostępna dla zwiedząjacych nie jest zbyt  duża, jednak to co oferuje sprawia, że niewątpliwie wycieczka do Storczykarni w Łańcucie dostarczy każdemu wielu miłych wrażeń. Jest do doskonałe miejsce szczególnie na romantyczną randkę lub nawet oświadczyny :)

Uwagi

Storczykarnię można podziwiać:


  • Od 1 października do 30 kwietnia - od 10:00 do 16:00

  • Od 1 maja do 30 września - od 10:00 do 18:00

  • w soboty i niedziele od 11:00 do 19:00

  • W poniedziałki Storczykarnia jest nieczynna

  • ostatnie wejście 30 min. przed zamknięciem


Bibliografia



  • Strona internetowa Storczykarni w  Łańcucie

  • Strona internetowa Zamku w Łańcucie

  • Powiat Łańcucki, http://www.powiat-lancut.com.pl/?menu=l&id=9, stan na XII 2010

  • Storczykarnia w Łańcucie, http://www.storczyki.net/?storczyki,wystawy,lancut_2008.html, stan na XII 2010

  • Magdalena Mach, Storczykarnia doskonałym miejscem dla zakochanych, http://rzeszow.gazeta.pl/rzeszow/1,85548,6266480,Storczykarnia_doskonalym_miejscem_dla_zakochanych.html, stan na XII 2010

  • Magdalena Mach, Łańcucka storczykarnia pierwsza w Polsce, http://rzeszow.gazeta.pl/rzeszow/1,85548,5400821,Lancucka_storczykarnia_pierwsza_w_Polsce.html, stan na XII 2010

  • Małgorzata Froń, Działa już storczykarnia przy Muzeum - Zamku w Łańcucie, http://www.nowiny24.pl/apps/pbcs.dll/article?AID=/20080630/AKTUALNOSCI/895973517, stan na XII 2010


Autor

Autorem pierwotnej wersji opisu Storczykarni w Łańcucie jest: Joanna Wilgucka
 


Wyszukiwarka

Wyszukiwarka


Kontakt

(to jest kontakt w sprawie tej strony internetowej, a nie kontakt do zarządcy parku) 

Nazwa organizacji
Ośrodek Działań Ekologicznych "Źródła"
Adres organizacji
90-602 Łódź, ul. Zielona 27
Telefon do organizacji
42 632 8118
Adres www organizacji
www.zrodla.org

 
 


Newsletter

wpisz swój e-mail aby otrzymywać informacje o naszych działaniach

Wyślij



© 2010 Ośrodek Działań Ekologicznych "Źródła" | Dzień Pustej Klasy | zielone szkoły | oszczędzajmy wodę | edukacja globalna | Kalendarz świąt ekologicznych