Storczykarnia w Łańcucie

Aktualnie oglądasz dokument z wersji 5. Najnowsza wersja dokumentu to 7. Przejdź do aktualnej wersji

Województwo: podkarpackie
Powiat:  łańcucki

Storczyk jest kwiatem pełnym wdzięku i elegancji. Dumnie prezentuje się w mieszkaniu, dodając mu niepowtarzalnego charakteru. Roślina ta posiada już rzesze swoich miłośników, dla których żaden kwiat nie ma w sobie tego "czegoś", co prężący się na podpórce storczyk. Kilka doniczek storczyka wystawionych w kwiaciarni potrafi wzbudzić zachwyt...a co dopiero ich dziesiątki zgromadzone w jednym miejscu... Dlatego też, warto odwiedzić Storczykarnie w Łańcucie i samemu przekonać się jak wygląda piękno w najczystszej postaci.


Łańcut to miasto w województwie podkarpackim  leżące 16 km na wschód od Rzeszowa. W 1629 r. Łańcut stał się własnością Lubomirskich, którzy wznieśli tu nowocześnie ufortyfikowaną rezydencję. Z miasta o charakterze lokalnego rynku Łańcut stał się rezydencją możnego i wpływowego rodu. W 1823 r. w wyniku podziału wielkiej fortuny Lubomirskich dobra Łańcuckie przeszły w ręce Alfreda Potockiego, człowieka wykształconego i przedsiębiorczego gospodarza. Za czasów Potockich gruntownie przebudowano zamek, przekształcając go w jedną z najpiękniejszych rezydencji magnackich w Polsce otoczoną  prześlicznym ogrodem. 

Front Zamku w Łańcucie

Na  terenie tego własnie kompleksu możemy dziś podziwiac wspomnianą już Storczykarnię.

Szklarnia

Historia Storczykarni

Z historą Storczykarni możemy  zapoznać się na stronie Muzeum-Zamku  w Łańcucie z której dowiadujemy się m.in.

- w latach 1893-1904 na polecenie Romana i Elżbiety Potockich wiedeńska firma Griedl w parku na wprost Ujeżdżalni wybudowała Palmiarnię (rozebraną po 1923 r.).

- na zapleczu Palmiarni ogrodnik Alois Philipp wzniósł szklarnię, która pełniła początkowo funkcję jej zaplecza. Prowadzono tu uprawę i hodowlę wielu roślin m.in. storczyków od których szklarnie wzięły nazwę. Stała się ona miejscem odwiedzanym przez zacnych gości właścicieli zamku łańcuckiego m.in. podziwiał ją w 1923 r. Ferdynand, król Rumunii wraz z małżonką królowa Marią a cztery lata później Ignacy Mościcki, prezydent Polski.

- po II wojnie światowej Storczykarnię przejęło Państwowe Gospodarstwo Rolne, które do lat 80-tych XX w. kontynuowało uprawę storczyków. Później nowy właściciel szklarni zaprzestał ogrzewania i opieki nad Storczykarnią, która zaczęła szybko popadać w ruinę.

- Muzeum zakupiło resztkę z gatunków i odmian historycznej kolekcji storczyków.
W kwietniu 1994 roku Muzeum przejęło kompletnie zdewastowaną  Storczykarnię i rozpoczęto starania o przywrócenie jej dawnej świetności.

-  w latach 2000-2002 wybudowano nową kotłownię. W 2004 r. rozpoczęto przygotowania do odbudowy szklarni i ich zagospodarowania. W efekcie projektu „Rewitalizacja zabytkowych budynków Maneżu, Kasyna i Storczykarni” realizowanego w latach 2007-2009 przywrócona została dawna funkcja Storczykarni stając się atrakcją parku zamkowego.

Storczykarnia dziś

Obecnie Storczykarnia, uroczyście otwarta  30.VII.2008 ma kształt podkowy, z patiem w środku. Na patio jest kawiarnia, gdzie można napić się kawy czy herbaty i zjeść coś słodkiego.

Budynek składa się z części ekspozycyjnej, zaplecza podzielonego na trzy strefy klimatyczne oraz kawiarni letniej. Obiekt wyposażony jest w nowoczesne urządzenia służące utrzymaniu odpowiednich warunków umożliwiających uprawę tej wymagającej rośliny. Temperatura przekracza 20 stopni.

Można usiąśc i "delektowac" się pięknem otoczenia

 

W szklarni wystawowej podziwaić możemy wiele rodzajów i gatunków storczyków. Trafiają tam rośliny najpiekniej wyglądające, będące w okresie kwitnienia. Przez pozostałą część roku uprawiane są one w jednej z trzech szklarni zaplecza.

W części ekspozycyjnej oglądamy zarówno storczyki naziemne (rosnące na ziemi), litofity (rosnące na skałach) jak i nadrzewne (rosnące na konarach drzew) zwane epifitami.

Kolekcja jest systematycznie powiększana o nowe  gatunki storczyków.

Niewątpliwie wycieczka do Storczykarni w Łańcucie dostarczy każdemu wielu miłych wrażeń.

Uwagi

Storczykarnię można podziwiać:


  • Od 1 pazdziernika do 30 kwietnia - od 10:00 do 16:00

  • Od 1 maja do 30 wrzesnia - od 10:00 do 18:00

  • (w soboty i niedziele od 11:00 do 19:00)

  • W poniedzialki Storczykarnia nieczynna

  • ostatnie wejscie 30 min. przed zamknięciem


Bibliografia



  • Strona internetowa Storczykarni w  Łańcucie

  • Strona internetowa Zamku w Łańcucie

  • Powiat Łańcucki, http://www.powiat-lancut.com.pl/?menu=l&id=9, stan na XII 2010

  • Storczykarnia w Łańcucie, http://www.storczyki.net/?storczyki,wystawy,lancut_2008.html, stan na XII 2010

  • Magdalena Mach, Storczykarnia doskonałym miejscem dla zakochanych, http://rzeszow.gazeta.pl/rzeszow/1,85548,6266480,Storczykarnia_doskonalym_miejscem_dla_zakochanych.html, stan na XII 2010

  • Magdalena Mach, Łańcucka storczykarnia pierwsza w Polsce, http://rzeszow.gazeta.pl/rzeszow/1,85548,5400821,Lancucka_storczykarnia_pierwsza_w_Polsce.html, stan na XII 2010

  • Małgorzata Froń, Działa już storczykarnia przy Muzeum - Zamku w Łańcucie, http://www.nowiny24.pl/apps/pbcs.dll/article?AID=/20080630/AKTUALNOSCI/895973517, stan na XII 2010

Autor

Autorem pierwotnej wersji opisu Arboretum w Bolestraszycach jest: Joanna Wilgucka
 


Wyszukiwarka

Wyszukiwarka


Kontakt

(to jest kontakt w sprawie tej strony internetowej, a nie kontakt do zarządcy parku) 

Nazwa organizacji
Ośrodek Działań Ekologicznych "Źródła"
Adres organizacji
90-602 Łódź, ul. Zielona 27
Telefon do organizacji
42 632 8118
Adres www organizacji
www.zrodla.org

 
 


Newsletter

wpisz swój e-mail aby otrzymywać informacje o naszych działaniach

Wyślij



© 2010 Ośrodek Działań Ekologicznych "Źródła" | Dzień Pustej Klasy | zielone szkoły | oszczędzajmy wodę | edukacja globalna | Kalendarz świąt ekologicznych