Park im. Dąbrowszczaków w Mławie

Mława to miasto i gmina w województwie mazowieckim, w powiecie mławskim. Miasto powiatowe leżące na Mazowszu, na Wzniesieniach Mławskich, w pobliżu rzeki Mławki

Park miejski w Mławie powstał pod koniec  XIX wieku. W tym okresie wśród ludności polskiej znajdowało się wielu Rosjan. To dla nich w 1879r. wybudowano na Nowym Rynku drewnianą cerkiew i nieopodal dom dla popa, otoczony ogrodem. Dzisiejszy park miejski im. Dąbrowszczaków, założono w 1897r. jako ogród spacerowy, a powstał on dzięki poszerzeniu ogrodu przy cerkwi prawosławnej. Przez mieszczan zwany był "Salonem Mławy". Po II wojnie światowej nazwany im. J. Stalina a od 1956 do dzisiaj im. Dąbrowszczaków.

Układ przestrzenny parku nie był powiązany z otaczającym go układem urbanistycznym. Z tego okresu zachowały się niektóre drzewa, jak: klon palmowy, jesiony, klony srebrne i rubinie. Teren położony po prawej stronie alei pełnił funkcje targu. W 1924r., w tym miejscu dla upamiętnienia odzyskania niepodległości, posadzono dąb. Nosi on nazwę „Dębu Niepodległości”.

W 1925r. rozebrano cerkiew, a jej miejsce zaznaczono trawnikiem o kształcie równoramiennego krzyża. Najbliższe otoczenie krzyża zostało powiązane z istniejącym ogrodem spacerowym. W 1930r. włączono w obręb parku pozostały fragment lewej strony. W ten sposób obszar ogrodu powiększył się do granic, które obecnie zajmuje, wypierając całkowicie plac zwany Nowym Rynkiem. W 1935r. u zbiegu ulic Sienkiewicza i Wyspiańskiego wybudowano kort tenisowy istniejący do dnia dzisiejszego.

W parku warto zobaczyć fontannę wykonaną z brązu według projektu Andrzeja Borcza, przedstawiającą czterech zdunów, legendarnych założycieli miasta i Muławę, od której imienia miasto wywodzi swoją nazwę, pomnik Józefa Piłsudskiego, Dąb Niepodległości z tablicą pamiątkową oraz dawną popówkę, jedyną pozostałość po cerkwi (obecnie przychodnię dziecięcą).

Park miejski stanowi enklawę zieleni w zurbanizowanym rejonie miasta.

 

Źródło:

www.mlawa.um.gov.pl

www.wikipedia.pl

Mapa: Park im. Dąbrowszczaków w Mławie

Współrzędne goegraficzne:
Szerokość geograficzna: 53.1126059569195
Długość geograficzna: 20.3826427459717

Galeria

  Jeszcze nie dodano załączników. Możesz dodać załączniki po zalogowaniu się.

Wyszukiwarka

Wyszukiwarka


Kontakt

Nazwa organizacji
Ośrodek Działań Ekologicznych "Źródła"
Adres organizacji
90-602 Łódź, ul. Zielona 27
Telefon do organizacji
42 632 8118
Adres www organizacji
www.zrodla.org

 
 


Newsletter

wpisz swój e-mail aby otrzymywać informacje o naszych działaniach

Wyślij© 2010 Ośrodek Działań Ekologicznych "Źródła" | Dzień Pustej Klasy | PITy 2017 | zielone szkoły | oszczędzajmy wodę | edukacja globalna | Kalendarz świąt ekologicznych